fbpx

200-lecie Teatru Starego w Lublinie

ryspol160628www

Dokładnie w 1822 roku został założony Teatr Stary w Lublinie – jeden z najstarszych zachowanych teatrów w Polsce. W związku ze zbliżającym się jubileuszem 200-lecia istnienia obiektu jego władze zapowiedziały, że nadchodzące obchody nabiorą wyjątkowego charakteru.

Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym (zaraz po Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) zachowanym teatrem w Polsce. Początkowo mieściła się w nim scena dramatyczna i operowa. W wieku XX. do opery i dramatu dołączyło kino – wówczas obiekt zaczął funkcjonować jako kinoteatr Théâtre Optique Parisien. Miało to miejsce w 1907 roku. W późniejszych latach kino nosiło nazwę Rialto, następnie nazwę zmieniono na Staromiejskie. Ostatni seans kinowy odbył się w 1981 roku.

Historia teatru jest dość burzliwa – pod koniec ubiegłego wieku w coraz bardziej zaniedbywanym budynku notorycznie wybuchały pożary, a obietnice remontu okazywały się niedotrzymywane. Teatr Stary bardzo powoli obracał się w ruinę. Na szczęście w 2007 roku zabytek został przejęty przez Miasto Lublin i po pięciu latach obiekt ponownie otwarto. Pierwszy spektakl odbył się 11 marca 2012 roku. W obecnym kształcie Teatr Stary jest miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Zaplanowane są zarówno spektakle teatralne, jak i koncerty, ale także spotkania, debaty oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu istnienia teatru jego dyrekcja pragnie zbudować możliwie najpełniejszy obraz dziejów tego miejsca na mapie Lublina. Władze Teatru Starego wyszły z niezwykłą inicjatywą:

„Będziemy zaszczyceni i wdzięczni, jeśli zechcecie stać się współtwórcami tej historii i zechcecie podzielić się z nami swoimi wspomnieniami – również tymi najbardziej osobistymi. Jeśli w swoim domowym archiwum macie jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która tutaj miała swoje miejsce, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie.

Poszukujemy zdjęć, filmów, ale też biletów, afiszy, programów teatralnych czy innych osobistych pamiątek, w jakikolwiek sposób związanych z historią Teatru Starego. Jeśli zechcecie podarować nam takie przedmioty będziemy bardzo zobowiązani. Wiemy jednak dobrze jaką wartość mają prywatne pamiątki – dlatego chętnie je zeskanujemy, sfotografujemy, opiszemy i zwrócimy Państwu.

Dziś wystarczy nam przesłać zdjęcie zrobione komórką, na którym widać będzie interesujące nas dokumenty.

Czekamy też na prywatne opowieści – wspomnienia z filmów i spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków. Czekamy na relacje ludzi, którzy pracowali w tym miejscu albo w jakikolwiek sposób je współtworzyli.

Każde wspomnienie, dokument mogą stać się częścią nie tylko o historii samego teatru, ale też opowieści o 200 latach dziejów naszego miasta”

– czytamy na oficjalnej stronie Teatru Starego.

Udostępnione materiały mają zostać wykorzystane w ramach jubileuszu planowanego w 2022 roku. Wspomnienia i zdjęcia pamiątek można przesyłać na adres jubileusz@teatrstary.eu.

red. Beata Chmielewska
fot. www.teatrstary.eu

Dodaj komentarz