fbpx

„Anatomia zmiany” – relacja z wystawy fotografii przy Centrum Kultury

tytułowe

Wiosna i lato tego roku przyniosły wiele zmian. Część była tylko tymczasowa, a część została na dłużej. Niektóre z nich są widoczne na pierwszy rzut oka, inne niekoniecznie. Nie da się zaprzeczyć, że kwestia wirusa znacznie wpłynęła na funkcjonowanie w społeczeństwie. Na fotografiach zostały uchwycone niektóre z tych zmian.

„Jedyna stała rzecz to zmiana” – od tych słów zaczyna się opis wystawy zdjęć, które powstały w trakcie warsztatów w Centrum Kultury w ramach Centralnego Placu Zabaw. Wystawa ta prezentuje uchwycone momenty, które pokazują, jak zmienił się w ostatnim czasie otaczający nas świat.

Na zdjęciach możesz zobaczyć jak nowa rzeczywistość odbiła się m.in. na interakcjach, zakazach, sposobie pracy i codziennych czynnościach. Trudno znaleźć jakąś płaszczyznę rzeczywistości, która nie uległaby przeobrażeniu, nawet mimo niekiedy występującego oporu wobec wprowadzanych zmian i nakazów.

Wystawa prezentuje fotografie dotykające zarówno przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Odzwierciedlają one zmiany, jakie zaszły w zachowaniu, gestach jak i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Zmiany, których na co dzień, chcąc czy nie chcąc, doświadczamy.

Maseczki – jeszcze rok temu widziane bardzo rzadko w przestrzeni publicznej (może czasem jedynie u turystów z Dalekiego Wschodu) w wyniku przemian stały się nieodłącznym jej elementem.

Nowa rzeczywistość wkradła się znacznie głębiej niż jedynie w sposób zachowania w ramach interakcji społecznych. Uwidacznia się także w zmienionych nawykach, których efekt szczególnie jakiś czas temu dało się niekiedy dostrzec na przykład na półkach sklepowych w postaci braków różnych towarów.

Jak sugeruje opis wystawy jedyną możliwością zatrzymania zmian jest ich zatrzymanie w kadrze. Nie ma innej opcji. Można w tym momencie zadać sobie pytanie, co mogłoby się znaleźć na zdjęciach za miesiąc, trzy miesiące, albo pół roku.

Obecne na wystawie fotografie ludzi, rzeczy i zjawisk skłaniają do refleksji nad otaczającą rzeczywistością i głębokością przeobrażeń, jakie w niej zaszły w ostatnim czasie. A co chyba dla wielu ważniejsze, pytań, jak długo jeszcze będzie trwała taka sytuacja i kiedy na dobre wróci tzw. „normalność”. Można zadać sobie tutaj kolejne pytanie – czy do tego czasu pojęcie tzw. „normalności” także nie ulegnie przedefiniowaniu…  

Wystawę możesz zobaczyć na placu przed Centrum Kultury (zaprezentowana jest tam część zdjęć), jak również online. Link do wystawy online znajdziesz tutaj http://ck.lublin.pl/2020/08/galeria-online-wystawy-fotografii-anatomia-zmiany/ . Otwarcie wystawy miało miejsce 26 sierpnia. Na stronie CK nie znalazłem informacji do kiedy można oglądać fotografie.

Zaprezentowane zdjęcia powstały w trakcie warsztatów, które miały miejsce w Centrum Kultury w ramach Centralnego Placu Zabaw. Prowadzenie warsztatów, ich koncepcja i opracowanie wystawy – Tomasz Kulbowski. Uczestnikami warsztatów byli: Antoni Karapuda, Mariia Khlynova, Jan Ligaj, Małgorzata Ostasz-Szeliga, Iwona Smal, Daniel Somber, Paweł Świć, Zbigniew Wójcik.

red. Bartosz Zdunek
fot. Bartosz Zdunek

Dodaj komentarz