fbpx

Carnaval Sztukmistrzów Lublin 2020

109618591_3058241297557839_2179928924369027847_n

Carnaval Sztukmistrzów 2020 to był wyjątkowy czas, podczas którego Lublin stał się stolicą sztuki cyrkowej. Na deptaku i ulicach Starego Miasta artyści pokazywali m.in. jak żonglować kilkoma przedmiotami oraz zachwycali chodzeniem po linie zawieszonej między lubelskimi kamienicami. Odbywały się również spektakle i liczne wydarzenia towarzyszące. Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą relacją z tegorocznej edycji festiwalu.

Sztukmistrze w Lublinie

Ta edycja była inna niż wszystkie. Nie tylko dlatego, że odbywała się we wrześniu, a nie jak to zwykle bywało w lipcu, ale również ze względu na to, że wiele wydarzeń objętych było rezerwacją miejsc. Jednak pomimo zmiany terminu festiwalu organizatorzy stanęli na wysokości zadania i program był bardzo interesujący.

Wśród artystów Carnavalu Sztukmistrzów znajdziemy m.in. Ale Circus Dance Company, zespół łączący sztukę cyrkową z tańcem i teatrem ruchu. Jak piszą sami organizatorzy festiwalu: Spektakle „ALE” to przede wszystkim teatr, w którym środki wyrazu zostały poszerzone o ewolucje cyrkowe, akrobatyczne i taniec. Teatr, który nie tylko zachwyca bogactwem formy, ale i skłania do przemyśleń.

Podczas festiwalu mogliśmy zobaczyć również kuglarsko-solowe show przygotowane przez Marcina Lipskiego – żonglera, sztukmistrza i konferansjera oraz lidera lubelskiej grupy tancerzy ognia MC Fire. Pojawił się też Pan Ząbek, znany z programu Mam talent. Ta wyjątkowa osoba łączy w sobie postać śmiesznego magika i czarującego klauna.

W ramach Carnavalu Sztukmistrzów odbywały się również wyjątkowe spektakle  o nazwie busker show. Są to widowiska cyrkowe, w których artyści uliczni i nie tylko prezentują swoje najlepsze występy. Stanowią one swojego rodzaju kolaż osobowości i dyscyplin cyrkowych. Podczas takich wydarzeń swoje umiejętności zaprezentowali: Pan Ząbek, Marysia i Julian, Krzysztof Kostera, Marcin Ex Styczyński, Kari Panska i Dominika Osam – Gyaabin.

Urban Highline Festival

Niezwykle efektownym i fascynującym elementem Carnavalu Sztukmistrzów był Urban Highline Festival. Impreza, która ściąga do Lublina ponad 300 uczestników z całego świata. Jak co roku slacklinerzy chodzący po linie rozpostartej między kamienicami Starego Miasta wzbudzali żywe zainteresowanie przechodniów. Idealnie dopełniali przestrzeń carnavalowych występów i sprawiali, że atmosfera cyrkowa niemalże wisiała w powietrzu.

Ciekawe jest to, że sport ten uprawiany jest zazwyczaj wysoko w górach. Jednak organizatorzy festiwalu przenieśli tę dyscyplinę na lubelskie ulice. Chcieli nawiązać w ten sposób do postaci Jaszy Mazura, bohatera książki Isaaca Bashevisa Singera Sztukmistrz z Lublina.

Spektakle Carnavalu Sztukmistrzów online

Jeżeli nie udało Ci się obejrzeć na żywo spektaklu prezentowanego podczas czterech dni festiwalu, to masz możliwość zobaczyć go na stronie sztukmistrze.eu. Organizatorzy przygotowali harmonogram, według którego odbędą się transmisje online. Będą one dostępne przez 24 godziny od publikacji. Ostatnia premiera online jest zaplanowana na wtorek (29.09) o godzinie 19.00.

Poniżej przedstawiamy Wam najbliższe spektakle:

23.09, godz. 19.00 Ale Circus Company „VII”

24.09, godz. 19.00 Marcin Lipski „House of Lego”

25.09, godz. 19.00 Kamil Żongler „Jarzyna”

26.09, godz. 19.00 Marcin Lipski i Miłosz Budka „Królowie rozrywki”

27.09, godz. 19.00 Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna – szkice z Szekspira”

28.09, godz. 19.00 Warszawski Cyrk Magii i Ściemy „Człowiek Lew”

29.09, godz. 19.00 Tres de la Nada „H2Oooops”

Carnaval Sztukmistrzów ponownie zachwycił różnorodnością form artystycznych, wyjątkowymi spektaklami oraz ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi. Choć sam festiwal odbył się już po raz 11sty, to wciąż przyciągnął do Lublina licznych fanów sztuki cyrkowej. Wisienką na torcie był koncert Dziadów Kazimierskich & Rur Wydechowych. Czy organizatorzy zdołają nas jeszcze czymś zaskoczyć? Cóż, przekonamy się o tym już w 2021 r., gdy Carnaval Sztukmistrzów będzie odbywał się po raz 12 sty.

red. Monika Iwaniuk
fot. fanpage Carnaval Sztukmistrzów

Dodaj komentarz