fbpx

Co warto zobaczyć podczas Nocy Kultury 2020?

102950535_3048344411915034_3467638178944626762_o

Każdy z nas pamięta klimat ciepłej czerwcowej nocy, gdy Lublin zamienia się w miasto, które nigdy nie śpi. Wówczas spacer uliczkami Starego Miasta wśród tłumów mieszkańców i turystów sprawia, że przenosimy się jakby do innej rzeczywistości. W tym roku również mamy szansę zobaczyć zadziwiające instalacje artystyczne oraz zachwycić się pięknem Lublina. Jednak ta Noc Kultury nie będzie taka sama, jak zawsze. Będzie inna. Pomimo to organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by była tak samo piękna i zadziwiająca.

Noc Kultury 2020 Miastoczułość

Noc Kultury to jedno z tych wydarzeń, na które czekamy cały rok. Zachwyca bogactwem instalacji artystycznych oraz wydarzeń towarzyszących. Pierwotnie miała odbyć się w czerwcu, jednak z uwagi na obecną pandemię została przeniesiona na weekend 9-10 października. W tym roku Noc Kultury trwa aż dwa dni.

Spacerom towarzyszyć będzie jesienna aura, muzyka Krzysztofa Pendereckiego i głos Krystyny Czubówny. Temat przewodni to Miastoczułość. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, abyśmy spojrzeli na Lublin z miłością. Dostrzegli miejsca, które są ukryte w przestrzeni miasta i poczuli klimat Nocy Kultury.

Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury, zaprasza nas tymi słowami:

Zapraszamy do serdecznego spojrzenia na miasto, do odkrywania jego niedoskonałego piękna, niepozbawionego rys i zmarszczek. Podczas dwóch październikowych nocy Lublin zmieni swoje oblicze nie do poznania. Nie będzie udawał podlotka – okaże się dojrzały, piękny, mądry i będzie miał wiele do powiedzenia. Podczas tegorocznej Nocy Kultury spojrzymy na nasze miasto z czułością.

Noc Kultury w rytmie dźwięków muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz słów Krystyny Czubówny

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Jego śmierć przypadła na czas, gdy pandemia nie pozwoliła docenić jego twórczości. Dlatego organizatorzy postanowili, że spacerom po Starym Mieście towarzyszyć będzie aż 87 utworów tego artysty. Poznając nieznane przestrzenie miasta, będziemy mogli usłyszeć muzykę, która dla wielu z nas jest nowa. Noc Kultury to czas, gdy zaglądamy w te miejsca, które najczęściej pomijamy w codziennym zabieganiu i odkrywamy to, co nieodkryte.

Dodatkowo podczas spaceru dźwiękowego będzie można usłyszeć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna. Głos, który zna każdy z nas. Czym nas zaskoczy podczas tegorocznej Nocy Kultury? Tego dowiemy się już niebawem.

Noc Kultury 2020 – Podwórko tysiąca baloników

Zdecydowanie najciekawszą i najbardziej tajemniczą instalacją jest Podwórko tysiąca baloników. Miejsce to zostanie wypełnione 1500 kolorowymi szklanymi balonikami. Organizatorzy zapewniają, że będzie to jedna z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni. Ciekawe jest to, że lokalizacja tej instalacji nie jest podana. Ma być ona niespodzianką i jednoczesną zachętą do jesiennego spaceru po Starym Mieście.

Noc Kultury 2020 OCZYwiście Perła

Kolejnym ciekawym punktem tegorocznego wydarzenia jest instalacja artystyczna wykonana przez artystkę Karolinę Karpińską. Składa się ona z 30 wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Jak podkreślają organizatorzy, każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy. Odwiedzając Browary Perła przy ulicy Bernardyńskiej 15, z pewnością przeniesiemy się do krainy snów i baśni.

Noc Kultury 2020 – Planeta Lublin

A czy myśleliście kiedyś o Lublinie jako o całym Waszym świecie? Jeżeli nie, zapraszam Was na Plac Łokietka. Znajdziemy tam instalację artystyczną inspirowaną tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Artyści starali się odpowiedzieć na pytania: jak wyodrębnić ze świata jego część i stworzyć z niej samodzielną rzeczywistość?; jak zamienić jedno miasto w całą planetę?. Organizatorzy podkreślają, że projekt Planeta Lublin przestawia wyobrażony świat pełen nowych połączeń i możliwości.

Czym jeszcze zaskoczy nas Noc Kultury?

Spacerując uliczkami Starego Miasta, możemy zobaczyć również Bramę Małego Księcia, która znajdziemy przy ulicy Archidiakońskiej 1. Ciekawym punktem programu jest również projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Artystki z kilkunastu tysięcy zebranych butelek stworzyły dżunglę, ogród oraz reuprawę roślin egzotycznych. Każdy z jej elementów jest wykonany ręcznie i barwiony ekologicznymi barwnikami. Tę wyjątkową instalację artystyczną znajdziecie przy ulicy Jezuickiej 16.

Fasada Pałacu Czartoryskich również nabierze kolorów i nowych kształtów. To tutaj odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na mapping, podczas którego będziemy mogli podziwiać prace artystów z całego świata, m.in. z Francji oraz Japonii. Warto zajrzeć również na ulicę Grodzką, gdzie zobaczymy projekt Jarosława Koziary pt. Walka postu z karnawałem.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Nocy Kultury 2020. Organizatorzy jak zwykle dołożyli wszelkich starań, aby zachwycić nas bogactwem i różnorodnością. Może choć na chwilę uda nam się zapomnieć o szarej rzeczywistości i przenieść się do miejsc, które zachwycają swoim kolorem, barwą i odmiennością.

red. Monika Iwaniuk
fot. strona na facebook’u, Noc Kultury

Dodaj komentarz