fbpx

Cyrkulacje 2020

0030_cyrkulacje_01_sroda_ruk_9085-683×1024

Czy wiesz, że Festiwal Cyrkulacje powstał w 2013 r.? Od tego czasu sporo się zmieniło. Jednak jedno jest pewne – sztuka cyrkowa przeobraża się i wchodzi na coraz wyższy poziom. Artyści prezentują nowe, nietypowe umiejętności. Pokazują inne, nieznane dotąd oblicze cyrku.

Organizatorami Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego CYRKULACJE jest Fundacja Sztukmistrze.Podczas tego wyjątkowego wydarzenia możemy zobaczyć twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Takiego, który zapiera dech w piersiach oraz pokazuje sztukę pełną treści i emocji.

W ramach festiwalu mogliśmy zobaczyć spektakle takie jak Gradient, 9.811 oraz Tangram. Głównym punktem całego festiwalu był konkurs Etiud Nowocyrkowych, podczas którego została wybrana najlepsza etiuda nowego cyrku. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali artyści z Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Czech, Węgier, Ukrainy, Słowacji.

Festiwal ten został wyróżniony znakiem jakości EFFE Label, który jest przyznawany przez środowisko organizatorów festiwali dla wyjątkowych i idących z duchem czasu wydarzeń na kulturalnej mapie Europy.

Finał Konkursu Etiud CYRKULACJE 2020

Do tegorocznego finału Konkursu Etiud CYRKULACJE zakwalifikowanych zostało 15 etiud nowocyrkowych w wykonaniu artystów i artystek z: Polski, Finlandii, Ukrainy, Czech i Węgier. Widzowie mogli zobaczyć żonglerkę, akrobatykę grupową, akrobatykę powietrzną, klaunadę i manipulację kapeluszami. Wśród przyznawanych nagród znajdują się: nagroda główna, Nagroda Najlepszy Trick, Nagroda Publiczności, Nagroda Festiwalu Carnaval Sztukmistrzów i Nagroda Mediów.

W tym roku nagrodę główną i miano zwycięzcy Konkursu Etiud otrzymała Sini Saari z Finlandii, która zaprezentowała akrobatykę powietrzną w najlepszym wydaniu. Sini to świeżo upieczona absolwentka szkoły cyrkowej. Artystka jako swoje dyscypliny wybrała aerial cradle i linę pionową.

Cyrkulacje 2020: Spektakl Tangram

Wszystkie prezentowane podczas festiwalu spektakle są wyjątkowe i niepowtarzalne. Prezentują najwyższy, światowy poziom sztuki cyrkowej. Jednak najbardziej w pamięci utkwił nam mistrzowski spektakl Tangram stworzony i wykonany przez uznaną tacerkę baletową Cristianę Casadio i Stefana Singa. Ona to zwykle utalentowana i ceniona tancerka baletowa, on to światowej klasy artysta cyrkowy. Twórcy spektaklu Tangram zasiadali również w jury Konkursu Etiud Nowocyrkowych. Warto podkreślić, że Casadio i Sing swoją twórczością wywarli duży wpływ na to, jak obecnie wygląda środowisko cyrkowe.

Spektakl Tangram sprawia, że widzowie na moment przenoszą się do innego świata. Obserwują emocje, które targają artystami oraz starają się zrozumieć złożoność relacji międzyludzkich. A wszystko to okraszone perfekcyjną żonglerką Stefana i mistrzowskim tańcem Cristiane. Atmosferę panującą podczas spektaklu idealnie opisuje cytat poniższy cytat:

Ona traktuje go ozięble. On ją odpycha. A jednak oboje woleliby raczej spotkać się w namiętnym uścisku. Miłość jest jednocześnie niebem i piekłem.

Festiwal Cyrkulacje to święto Nowego Cyrku. Takiego, w którym artyści prezentują swoje umiejętności i nie ma tresury zwierząt. Jest za to bogactwo formy, różnorodność dyscyplin, trzymanie w napięciu do ostatniej minuty występu. Miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

red. Monika Iwaniuk
fot. www.cyrkulacje.eu

Dodaj komentarz