fbpx

Dlaczego Roztocze to dobry kierunek na wakacyjną podróż?

roztocze

Nadchodzi upragniony urlop. Możesz w końcu odpocząć od pracy i naładować baterie. Jednak Ty wciąż nie wiesz, gdzie pojechać w tym roku na wakacje? Chciałbyś/łabyś spędzić ten czas w Polsce, z dala od zgiełku miasta? Usiądź wygodnie i posłuchaj mojej opowieść o magicznej krainie, jaką jest Roztocze. To tutaj możesz obserwować przyrodę w całej jej okazałości, spacerować po urokliwych leśnych dróżkach, wybrać się na przejażdżkę rowerową w pięknych okolicach czy podziwiać naturę podczas spływu kajakowego.

Odrobina geografii

Roztocze to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z odległym Podolem. Rozciąga się od północnego zachodu, od Kraśnika, poprzez południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską – od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. W tym artykule skupię się na Roztoczu Środkowym (tzw. Roztoczu Tomaszowskim), który stanowi jeden z tzw. mezoregionów.

Zwierzyniec – serce Roztocza

Kościół pw. św. Jana Nepomucena, potocznie zwany również “na wyspie” lub “na wodzie”, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca, jak również całego Roztocza. Jest położony wśród zieleni, otoczony wodą, dlatego jest to miejsce niezwykle urokliwe. Dodatkowo znajduje się tutaj Browar Zwierzyniec, który obecnie należy do lubelskiego Browaru Perła. Historia tego miejsca sięga aż do 1806r.

Już po raz 21. w dniach 7-16 sierpnia w Zwierzyńcu organizowana jest Letnia Akademia Filmowa. W tym roku ma ona wyjątkowy charakter, ponieważ część filmów będzie dostępna do obejrzenia na platformie internetowej.

Przyroda, którą spotkasz tylko tutaj

Roztoczański Park Narodowy to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić. Kojąca cisza i przyroda, w którą nie ingeruje człowiek, są tym, za co najbardziej lubię to miejsce. Szczególnie polecam wyruszenie żółtą trasą na Piaseczną Górę oraz wybranie się na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra i zdobycie szczytu o takiej samej nazwie.

Kolejną rzeczą, której nie możesz przegapić, są spływy kajakowe. Większość z nich wiedzie poprzez malownicze tereny. Najpopularniejsze trasy zaczynają się w Obroczy. W zależności od kilometrów do pokonania mogą one trwać od 2 do 7 godzin.

Etno Roztocze

Etno Roztocze to naturalny Ogród Zabaw dla dzieci od 0+ i Pracownia Radosnej Twórczości w Topólczy, malowniczej i urokliwej wsi obok Zwierzyńca. Znajdziesz tutaj takie atrakcje jak ścianka dźwięku, ścianka wodna, kuchnia błotna, wzgórze z tunelem i zjeżdżalnią, pole piaskowe, ścieżka bosych stóp czy tor przeszkód z opon i pniaków. Rodzice mają do swojej dyspozycji hamaki, leżaki oraz mogą napić się kawy czy zjeść przekąskę. Jest to zdecydowanie miejsce dla całej rodziny. Dodatkowo Etno Roztocze posiada certyfikat bezpieczeństwa od Centrum Kontroli Placów Zabaw.

Zagroda Guciów

Zagroda Guciów to Skansen Etnograficzny na Roztoczu, w którym czas zatrzymał się w XIX i XX wieku. W pokrytej słomianą strzechą stodole możemy obejrzeć całkiem sporą ekspozycję sprzętów gospodarskich. W innym pomieszczeniu możemy zapoznać się z przedmiotami pochodzącymi z czasów PRL-u. Jest też tutaj wystawa geologiczna poświęcona meteorytom zatytułowana Spadające gwiazdy. Wśród eksponatów znajdują się m.in. meteoryty z Marsa i Księżyca. Jeżeli chcesz spróbować dań nawiązujących do dawnych potraw, koniecznie musisz odwiedzić gospodę i spróbować polskich, tradycyjnych potraw.

Na Roztoczu znajdziesz wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Wymieniłam te, które wydają mi się najciekawsze. Dzięki olbrzymim kompleksom leśnym i braku przemysłu ciężkiego region ten wyróżnia się czystym powietrzem oraz niesamowitą bliskością natury. Dodatkowo jest to również najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, zwany słonecznym Biegunem Polski.

red. Monika Iwaniuk

Dodaj komentarz