fbpx

Gdzie szukać obrazków do swoich projektów graficznych i artykułów?

woman-in-brown-long-sleeve-shirt-holding-map-3781559

Prezentacje, różne projekty na uczelnię lub do pracy, czasem posty na Facebooku, wpisy na blogach i pewnie jeszcze wiele innych… Mają one pewien wspólny mianownik, a mianowicie grafiki. Zdjęcia i obrazki znajdziesz praktycznie w każdym z tych przejawów twórczości. Czy wiesz skąd możesz je pobierać i jakie kwestie wziąć pod uwagę?

Zdjęcia z wyszukiwarki, można czy nie?

Być może pierwszym Twoim skojarzeniem, jeśli chodzi o poszukiwania zdjęć była wyszukiwarka Google. Jednak w tym przypadku warto zachować ostrożność. Obrazki, które od razu wyskoczą Ci po naciśnięciu tego magicznego przycisku „szukaj” nie zawsze będą mogły być dowolnie wykorzystane. Jeśli obok zdjęcia jest brak informacji o licencji, to w takiej sytuacji, chcąc użyć tego zdjęcia, warto by było napisać do autora z prośbą o zgodę na umieszczenie.

Jednak to nie znaczy, że przy wszystkich grafikach występuje brak informacji o licencji. Otóż w Google, przy wyszukiwaniu grafik, jest taka opcja jak wybór praw do użytkowania. Znajdziesz je wybierając zakładkę „Narzędzia”, a następnie „Prawa do użytkowania”. Tam będziesz mógł wybrać te, które Cię interesują. Sam osobiście nie korzystałem z tej możliwości, więc nie zagłębiałem się też w warunki poszczególnych licencji. Jeśli znajdziesz coś interesującego, to dokładnie doczytaj na jakiej zasadzie będziesz mógł tego używać.

Portale – banki zdjęć

W sieci istnieją strony, gdzie znajdziesz setki, a pewnie nawet i tysiące grafik, z których można korzystać. Oczywiście niektóre z nich są płatne, ale z łatwością da się namierzyć też te darmowe. Co najważniejsze, grafiki, jakie tam znajdziesz, są zazwyczaj wysokiej jakości. Dodatkowo takie banki zdjęć są wyposażone w wyszukiwarki i podziały na kategorie. Dzięki temu Twoje szanse na znalezienie odpowiedniego zdjęcia dodatkowo rosną. Czasem, aby pobrać zdjęcie lub pobrać je w wyższej rozdzielczości, może być potrzebne założenie konta.

Więc gdzie szukać portali tzw. agregatorów zdjęć? Poniżej znajdziesz parę takich przykładowych miejsc:
– pexels.com – ten portal lubię najbardziej. Możesz tam szukać zarówno wpisując po polsku jak i po angielsku. Jednak sugeruję nie ograniczać się tylko do wstukiwania haseł w naszym języku. Wyniki po angielsku są znacznie bardziej bogate. Dodatkowo, gdy klikniesz w pole wyszukiwania, wyświetlą Ci się kolekcje zdjęć i najpopularniejsze tematy.
– pixabay.com – też bardzo ciekawy portal. Niektóre zdjęcia pokrywają się z pexels.com. Możesz tutaj wskazać także dodatkowe parametry wyszukiwania jak np. rozmiar, kolor, orientację (pionowa, pozioma).
– kaboompics.com – znajdziesz tam być może nieco mniej zdjęć, ale trafić się mogą również perełki – idealne dla Twoich potrzeb. Dodatkowo na portalu jest opcja wyszukiwania po kolorze, a także, po wybraniu zdjęcia, widzisz obok paletę kolorów uzupełniających, które znajdują się na danym obrazku.
– freeimages.com – jest to strona, która również posiada bardzo szeroką i bogatą bazę zdjęć.
– unsplash.com – bardzo fajne, wysokiej jakości zdjęcia, możesz przeglądać je też pod kątem kategorii.
– flickr.com – przeszukując zasobów warto wybrać interesujący nas rodzaj licencji i pod tym kątem szukać potrzebnej grafiki.
– morguefile.com – ciekawa baza zdjęć, trafiają się jednak też te mniej profesjonalne, ale do niektórych zastosowań takie właśnie mogą się przydać.

To oczywiście na pewno nie wszystkie portale, na których znajdują się banki zdjęć.. W sieci z pewnością, jeśli zechcesz, to znajdziesz jeszcze wiele innych stron.  Mam nadzieję, że przyda Ci się ta krótka lista i na podanych stronach znajdziesz ciekawe grafiki do swoich projektów. Na takich darmowych portalach niektóre grafiki są bardzo popularne. Zajrzyj chociażby na ilość wyświetleń interesującej Cię grafiki. W związku z tym z pewnością część osób już użyło takiego bądź innego zdjęcia, które właśnie wybrałeś.

Poza tym, nawet jeśli w teorii sam tekst wystarczy, to od czasu do czasu warto wstawić jakieś zdjęcie. Nawet mimo tego, że nie jest ono mocno związane z treścią. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej się czyta. Pewnie znasz ten wątpliwy urok niekończących się ciągów zdań na slajdach – do tego pisanych małą czcionką i „do oporu” na każdym z nich. Czy łatwo czytało Ci się takie teksty?

I na koniec – doczytaj na temat licencji

Gdy już znajdziesz zdjęcia, których będziesz chciał użyć, to zawsze doczytaj na jakiej licencji są udostępniane. Mimo że na portalu możesz trafiać na same bezpłatne grafiki do dowolnego użytku, to jednak kolejne może takie nie być. Warunki licencyjne na portalach też się czasem zmieniają, jednak na ogół są one opisane bardzo prostym językiem (mimo że po angielsku). Także każdorazowo, gdy pobierasz jakieś zdjęcie ze strony dobrym, nawykiem będzie doczytanie informacji o możliwości wykorzystania takiego obrazka.

Źródła:
https://pixelpr.net/blog/gdzie-znalezc-darmowe-zdjecia-do-projektow/
https://bluebrand.pl/blog/social-media/116-10-stron-z-ktorych-mozesz-pobrac-bezplatne-zdjecia-do-swoich-projektow.html

red. Bartosz Zdunek
Zdjęcie z portalu pexels.com: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-blond-blondyn-blondynka-3781559/

Dodaj komentarz