fbpx

Internet na ratunek!

internet na ratunek

Jak wszyscy często przypominają, znajdujemy się w bardzo nietypowej i czasami też trudnej sytuacji. Wirus sparaliżował nasze życia prywatne, zawodowe, kulturalne. Niektórzy zostali zmuszeni do ciągłego siedzenia w domu, a inni nadal ryzykują, ponieważ ich praca nie może zostać wykonana zdalnie. Ograniczane są zgromadzenia, ludziom zaleca się, aby zachowywać bezpieczny dystans i nie wychodzić bez potrzeby z domu. Od tego wszystkiego można trochę zwariować… Na szczęście, mamy ten przywilej, że żyjemy również w czasach internetu, który w tym trudnym okresie trochę nam pomaga.

Na Facebooku, YouTubie czy Instagramie wielu wykonawców organizuje koncerty online. Niektórzy w tym celu planują relacje live, które pozwolą fanom na jak najautentyczniejsze wrażenia, inni wstawiają na swoje profile wcześniej nagrane klipy. Gary Barlow, brytyjski wokalista, regularnie wstawia na swoim Instagramie nagrania z wieloma gwiazdami świata muzyki (np. z Anastasią, Jessie J, Jamesem Bayem i innymi artystami). Śpiewa z nimi największe muzyczne hity i klasyki. Obsada jednej z najbardziej rozpoznawalnych disneyowskich prodykcji, High School Musical, poprzez zebranie klipów od wszystkich aktorów filmu oraz specjalnych gości Disneya, złożyli w całość kwarantannową wersję piosenki We’re all in this together, co zyskało uznanie najmłodszych, ale również tych, którzy oglądali ten film po raz pierwszy 14 lat temu, a teraz z sentymentem wrócili do wspomnień. Powstało również wydarzenie Kwarantanna na na, zrzeszające polskich muzyków, którzy z zacisza własnych domów, emitują na żywo swoje koncerty na Facebooku. Na różnych platformach i aplikacjach wielu artystów stara się jak może umilić nam czas spędzony w domu, poprzez swoją twórczość.

W dziedzinie filmowo-teatralnej również jest z czego wybierać. Istnieje wiele stron, które oferują możliwość obejrzenia spektakli teatralnych bez ruszania się z kanapy w salonie. Niektóre sztuki nadal wymagają wykupienia biletów, jednak można znaleźć też wiele inscenizacji do obejrzenia za darmo. Takie spektakle znalazłam np. na stronie Teatru dramatycznego lub Ninateki, do których link podany będzie pod tym artykułem. Nie jest to na pewno dokładnie takie samo przeżycie, jak w prawdziwym, namacalnym teatrze, jednak w obecnych czasach, nie należy zaglądać darowanemu koniowi w zęby. W dodatku, nikt nie zabroni Wam wystrojenia się w galowe ubrania, czy też wypicia lampki szampana przy domowym rozkoszowaniu się jakąś wyjątkową sztuką. Jednak, jeśli teatr aż tak do Was nie przemawia, to obecnie dozwolone są tzw. kina samochodowe. Tradycyjne kina są zamknięte i nie do końca wiadomo, kiedy zostaną znów otwarte, dlatego powstała inicjatywa zorganizowania AutoKina w Lublinie. Grane będą tam wszelkie kinowe nowości, będzie również specjalnie wydzielony czas na filmy familijne czy animowane, aby maluchy też miały coś dla siebie. Nikt nie podał jeszcze żadnych lokalizacji czy szczegółów poza tym, że jak sama nazwa wskazuje, filmy oglądać można tylko będąc w swoim samochodzie.

Jest zatem czym zająć umysł, gdy próbowanie nowych przepisów już męczy, a do sprzątania nie zostało już nic poza zawartością lodówki. Coronavirus nadal szaleje i ciężko stwierdzić, kiedy to wszystko się skończy. Medycy na całym świecie nadal próbują znaleźć szczepionkę, różne organizacje zdrowotne organizują zbiórki pieniędzy, które miałyby pomóc w poszukiwaniach i badaniach. Tu do gry wkraczają osoby medialne. Wielu youtuberów zorganizowało masywne streamy, które połączone zostały ze zbiórka pieniędzy. Jeden z najdłuższych streamów, jakie miały miejsce do tej pory, to ten poprowadzony przez jednego z najbardziej znanych youtuberów – jacksepticeye. Trwał on ponad 11h. Do zbiórki środków na walkę z tym wirusem dołączył się Mr. Beast, Markiplier i wiele innych. Google też robi swoje: w przypadku wielu z tych zbiórek, Google zobowiązało się do wpłacenia 2$ za każdy 1$ wpłacony przez użytkowników, czyli w przypadku zebrania 5 milionów dolarów, Google wpłaciło by na konto walki z wirusem kolejne 10 milionów. Niektórzy influencerzy pomagają również w poszerzeniu świadomości społeczeństwa w tym temacie. Ostatnio Mafashion pozwoliła przejąć swoje instagramowe konto przez lekarzy i pielęgniarki, którzy na co dzień zmagają się z wirusem, ludźmi chorymi oraz falą krytyki ze strony tych, którzy chyba nie do końca rozumieją powagę sprawy i nie do końca dopuszczają do siebie na jak wiele szacunku ci ludzie zasługują.

Nie jest zatem tak źle. Nawet gdy wszelkie obowiązki zostały wykonane, a domowe atrakcje po kolei zostają odhaczane z listy, jest jeszcze kilka innych możliwości rozrywki, po które można sięgnąć. Zaangażowanie osób medialnych w walkę z epidemią również napawa nadzieją, że już niedługo wrócimy do normalności. Moi Drodzy, zostańmy jeszcze trochę w domu. Możemy już wyjść na rower, przejść się do parku czy lasu, ale sytuacja nadal nie jest stabilna. Dbajcie o siebie i swoich bliskich, bądźcie bezpieczni.

Teatr dramatyczny – https://teatrdramatyczny.pl/e-scena
Instagram Garego Barlowa – https://www.instagram.com/officialgarybarlow/?hl=pl
Wydarzenie Kwarantanna na na (zostało ono już zakończone, jednak warto śledzić, być może pojawią się nowe informacje) – https://www.facebook.com/events/244474286590121
Ninateka – https://ninateka.pl/filmy/teatr,spektakle
Live stream jacksepticeye’a – https://www.youtube.com/watch?v=0r98RtzvyD4&t=28535s
Turniej “kamień, papier, nożyce” organizowany przez Mr. Beast – https://www.youtube.com/watch?v=Ih2WTyY62J4

red. Magda Dabrowska
fot. Anna Bądyra

Dodaj komentarz