fbpx

Jak zrobić ciekawie wyglądające CV w Canvie?

job-applicant-passing-her-documents-3760072

Tworzysz swoje pierwsze CV? A może postanowiłeś(aś) odnowić swój poprzedni życiorys? Szukasz odpowiedniego szablonu, ciągle modyfikujesz, ale wyniki Cię nie zadowalają? Być może warto spróbować czegoś innego. W stworzeniu ciekawie wyglądającego CV może pomóc Ci Canva.

Jakiś czas temu pisałem o tym, jak zrobić kartkę urodzinową w Canvie. Wskazałem też wtedy, że możliwości, jakie daje są znacznie większe. Dzięki tej witrynie stworzysz plakaty, logo, infografiki, CV, a także znajdziesz wiele innych szablonów gotowych do użycia. W tym artykule opiszę pokrótce, jak, korzystając z dostępnych szablonów, zrobić (lub odnowić) swoje CV w Canvie i być może później dzięki temu zwrócić uwagę rekrutera. 

Wybierz CV i rodzaj projektu

Podobnie jak podczas projektowania kartki urodzinowej, na początku trzeba wybrać odpowiedni rodzaj projektu. Tutaj będzie to CV, które może znajdować się np. gdzieś pomiędzy listem a kartką urodzinową. Gdyby nie trafiło u Ciebie do pola „Polecane”, to znajdziesz je klikając „Dokumenty” lub wpisując w wyszukiwarce powyżej.

Kolejnym krokiem po wyborze projektu jest dobór odpowiadającego Ci szablonu.  W palecie dostępnych opcji znajdziesz wiele rodzajów do wyboru, np. życiorys w formie infografiki, minimalistyczny, kreatywny, prosty, profesjonalny, nowoczesny. Możesz kliknąć na napis z nazwą kategorii (lub widniejący obok napis „Wyświetl wszystko”), wtedy wyświetli Ci się lista szablonów tylko z danej kategorii. Równie dobrze możesz przewijać dalej, wtedy na samym dole będziesz miał(a) podgląd szablonów ze wszystkich kategorii.

Modyfikacja wybranego szablonu

Gdy już wybierzesz, to pora, aby dostosować wybrany szablon do swoich preferencji. Canva daje całkiem sporo takich możliwości. Na poniższym przykładowo wybranym szablonie uznałem, że domyślna wersja kolorystyczna mi nie pasuje. Zmiana kolorów jest bardzo łatwa. Wystarczy, że klikniesz na wybrany element, a następnie w lewym górnym rogu pola roboczego wyświetli Ci się kwadrat z modyfikowanym kolorem.

Zmiana napisów pod kątem treści i czcionki jest również bajecznie prosta. Wystarczy, że klikniesz dwukrotnie na wybrany tekst i możesz zacząć go modyfikować. U góry zobaczysz m.in. rodzaj i rozmiar czcionki, a także jej kolor. A poniżej edytowanej treści pojawią Ci się dodatkowe ikonki. Jedna z nich pomaga przy przemieszczaniu napisu, a druga przy jego obracaniu.

Pola tekstowe zawarte w szablonie możesz również łatwo kopiować i wklejać – najszybciej po ich zaznaczeniu za pomocą skrótów Ctrl + C i Ctrl + V. Przyda się to szczególnie w sytuacji, gdy będziesz chciał(a) dopisać jeszcze trochę dodatkowej treści i zachować spójność wyglądu czcionki. Podczas przesuwania, np. pól tekstowych, zobaczysz automatycznie dodane prowadnice – to też jest bardzo pomocne, aby zachować równy układ obiektów.

Dodawanie innych elementów

Do wybranego szablonu CV możesz dodać także inne elementy z dostępnej domyślnie palety lub własne, wgrane grafiki. Nic nie stoi na przeszkodzie. No, może poza tym, że warto tę kwestię dobrze przemyśleć, żeby przypadkiem nie pogorszyć całej kompozycji szablonu lub nie zakryć jakichś istotnych elementów, a tym samym sprawić, że życiorys będzie gorzej wyglądał.

Jeśli już uznałeś(aś), że Twoje CV jest gotowe, to w prawym górnym rogu znajdziesz strzałkę symbolizującą pobieranie projektu. Po jej kliknięciu rozwinie Ci się menu, poprzez które będziesz mieć możliwość pobrania na dysk swojego opracowanego życiorysu. Kliknij „Pobierz”, a następnie wskaż wybrany format (wydaje mi się, że pdf będzie w tym przypadku najodpowiedniejszy).

Dodatkowe wskazówki

W przypadku tworzenia CV w tym narzędziu online, możesz zderzyć się z sytuacją, gdy podczas wpisywania tekstu na pierwszy rzut oka zobaczysz polskie znaki w nieco innym rozmiarze – nie każda czcionka obsługuje dobrze polskie litery, takie jak np. ą, ś, ć, ź. Wtedy warto przejrzeć listę fontów i przetestować inne. Wybór jest bardzo duży. Dodatkowo Canva przy wyborze czcionek ma specjalną zakładkę „Czcionki polskie”, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej. Wśród nich znajdziesz również sporo darmowych fontów.

Gdyby Ci się odmieniło i wybrany wzór życiorysu przestał się podobać, to oczywiście możesz dobrać sobie jakiś inny – jednak polecam w tym wypadku nie wybierać opcji „Zastąp bieżącą stronę”, tylko dodać nowy szablon na nowej stronie. Gdy zastąpisz, nowy szablon może nie przyjąć wprowadzonych wcześniej zmian tekstowych i wstawić domyślne treści dla danego szablonu. Gdy dodasz go na nowej stronie, to bez problemu zmodyfikujesz domyślne dane – będziesz mieć „ściągawkę” powyżej.

W przypadku gdy niechcący klikniesz coś nie tak, zawsze możesz skorzystać z cofnięcia zmian – pomogą Ci w tym widoczne u góry strzałki (albo po prostu możesz użyć skrótu Ctrl + Z). Canva także automatycznie zapisuje co jakiś czas Twoje edytowane projekty, więc jeśli przez pomyłkę zamkniesz okno bez zapisania, nie musisz się obawiać – co najwyżej ostatnie zmiany będziesz musiał(a) wprowadzić od nowa.

Warto, według mnie, po utworzeniu swojego CV i pobraniu go w wybranym formacie (np. pdf albo jpg), usunąć w edytowanym projekcie w Canvie swoje dane osobowe. Nie ma potrzeby, aby cały czas były zapisane w projektach w tym narzędziu online. Możesz też wstawić zamiast nich kropeczki – dzięki temu nie będziesz musiał(a) w przyszłości wstawiać nowego pola tekstowego i modyfikować parametrów czcionki podczas edycji swojego CV.

red. Bartosz Zdunek
zdj. pexels.com
Zrzuty ekranu ze strony canva.com

Dodaj komentarz