fbpx

Lubelskie na weekend czyli słów kilka o Kazimierzu Dolnym

kazimierz

Wyobraź sobie, że spacerujesz po rynku w małym, urokliwym mieście, ktoś maluje obraz, spoglądając na Farę, słyszysz melodię graną na skrzypcach, co chwilę mijasz galerię sztuki z pięknymi obrazami, a w powietrzu unosi się zapach drożdżowego Koguta. Tak właśnie może wyglądać Twój pobyt w Kazimierzu Dolnym, miejscu z niepowtarzalnym klimatem i artystyczną atmosferą. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze można robić w tym urokliwym miasteczku, serdecznie zapraszam do lektury. Pokaże Ci mniej znane perełki turystyczne, które zachwycają i powodują, że chce się tu wracać.

Kazimierska Albrechtówka – miejsce, które musisz zobaczyć

Jeżeli lubisz ciszę, spokój i przyrodę zdecydowanie powinieneś wybrać się na punkt widokowy Albrechtówka, z którego rozpościera się malowniczy widok na Mięćmierz i okolice, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską. Jeśli będziesz uważnie obserwował, zobaczysz za brzegiem Wisły wzniesienie i ruiny zamku w Janowcu. Z tego punktu bardzo dobrze widać stromą skarpę, na której znajduje się drewniany wiatrak – koźlak. Obecnie jest on własnością prywatną i zabronione jest wejście na teren, gdzie znajduje się ten wiatrak.

Wieś Mięćmierz ,stary przysiółek flisacki, jest często nazywana „żywym skansenem”. Wiele starych, wiekowych chłopskich chałup zostało przeniesionych z miejsc, gdzie groziło im zniszczenie. W ten sposób zyskały drugie życie stając się domami letniskowymi lub miejscami swego rodzaju azylu. Wszystko dzięki ich nowym właścicielom – artystach i inteligencji głównie z Warszawy i Lublina. Wspomniany wcześniej wiatrak również został przeniesiony do Mięćmierza. Pochodzi on z okolic Bałtowa.

Zarówno Albrechtówka, jak i sam Mięćmierz, to miejsca, gdzie można pobyć w otoczeniu przyrody, posłuchać śpiewu ptaków czy nacieszyć się pięknym widokiem. Osobiście nie wyobrażam sobie pobytu w Kazimierzu bez odwiedzenia Albrechtówki.

Wąwóz Korzeniowy Dół

Kolejnym ciekawym miejscem pod względem przyrodniczym jest zdecydowanie Wąwóz Korzeniowy Dół. To miejsce znajdujące się między takimi miejscowościami, jak Doły Wylęgowskie, Wylągi i Góry. Z samego Kazimierza Dolnego można dojechać tutaj również turystycznym meleksem. Sama nazwa tego miejsca może zmylić, ponieważ Korzeniowy Dół nie jest wąwozem we właściwym tego słowa znaczeniu. To głębocznica, która swoją formą przypomina wąwóz naturalny. Charakteryzuje się pionowymi ścianami pozbawionymi roślinności. Jest także o wiele płytsza niż wąwóz.

Nie bez powodu Korzeniowy Dół został uznany za jedno z piękniejszych miejsc w okolicy Kazimierza Dolnego. Zachwyca on niezwykłymi, wysokimi na kilka metrów ścianami, z których wystają korzenie i pnie drzew przybierające niepowtarzalne formy smoków, węży czy maszkaronów.

Coś dla fanów zimowych sportów

Jeżeli lubisz jazdę na nartach, to zdecydowanie musisz zawitać do Stacji Narciarskiej Kazimierz Dolny, która znajduje się na obrzeżach tego miasta. Posiada ona trasy narciarskie do 590m oraz oddzielną trasę snowboardową. Dodatkowo znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu, więc nie musisz posiadać swoich nart, aby spróbować białego szaleństwa. Stacja prowadzi również szkółkę narciarską dla tych, którzy chcą nauczyć się tego sportu. Właściciele zapewniają, że stoki są codziennie ratrakowane i naśnieżane. Wszystko po to, by zapewnić komfort narciarzom i osobom jeżdżącym na snowboardzie. Dodatkowo 50km od Stacji Narciarskiej znajduje się Domek na Stoku Kazimierz Dolny.

Kazimierz Dolny to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To tutaj możesz spędzić godziny na podziwianiu pięknych obrazów w galeriach sztuki, obejrzeć wyroby rękodzielników, wybrać się na długie spacery wzdłuż promenady Wisły, czy nacieszyć się przyrodą w całej jej okazałości. To również miejsce, które w okresie wakacyjnym tętni życiem i przyciąga turystów niemalże z całej Polski. Jeżeli szukasz miejsca na weekendowy pobyt za miastem, Kazimierz może być idealnym rozwiązaniem.

red. Monika Iwaniuk

Dodaj komentarz