fbpx

Kulturalny czerwiec – zainspiruj się propozycjami pochodzącymi z lubelskich źródeł i spróbuj czegoś nowego!

Jeśli doświadczasz zbyt dużo monotonii w swoim życiu, te kilka wydarzeń będzie dla ciebie powiewem świeżości! Większość osób spędza czas, pracując przed komputerem, a możliwości rozrywki zaczynają stawać się nudne i monotonne. W końcu nawet seriale na Netflixie się kończą tak, jak i pomysły na spędzanie czasu . Dlatego szykuj się na coś innego, czerwiec nadchodzi! Zainspiruj się propozycjami pochodzącymi z lubelskich źródeł i spróbuj czegoś nowego.

Na początek spotkanie z poezją. W każdą środę o godzinie 18 na stronie Teatru Osterwy w Lublinie odbywają się spotkania z okazji cyklu “Spotkania z literaturą”, gdzie najpiękniejsze polskie twory poezji i prozy są czytane przez znanych i lubianych aktorów Teatru.

Z tej okazji, już drugiego czerwca, odbędzie się spotkanie z poezją Józefa Czechowicza, którą czytać będą Marta Ledwoń wraz z Wojciechem Rusinem. Tydzień później pojawi się okazja na moment refleksji z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, której utwory literackie czytać będą Justyna Janowska i Maciej Grubich. Siedemnastego czerwca można znaleźć czas na rozważania dotyczące Studium o Hamlecie autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, któremu głosu udzielą Jowita Stępniak oraz Daniel Dobosz. Cykl zamyka słynny polski wieszcz, Adam Mickiewicz i jego Ballady i Romanse, nad którymi pochylą się Magdalena Zabel i Marek Szkoda. Ostatni odcinek będzie miał miejsce dwudziestego czwartego czerwca. Zachęcamy do zaglądania na stronę na Facebooku Teatru Osterwy lub oficjalną stronę internetową teatru w każdą środę o 18. Być może będzie to odprężający czas, w trakcie którego przyjdzie do głowy wiele refleksji i inspiracji.

Jeśli jednak masz ochotę wydostać się z domu i chcesz pospacerować po centrum miasta, odwiedź Centrum Spotkania Kultur, gdzie od połowy maja jest możliwość oglądania wystawy lublinianina Amadeusza Popka, który przygotował swoje prace tworząc całość Pomiędzy ilustracją a abstrakcją. Wystawę można oglądać w przestrzeni “Ciche kąty” na poziomie +1. Wstęp jest bezpłatny, a co więcej, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00, 12:00 oraz 14:00 i w sobotę o 14:00 i 16:00, można umówić się na zwiedzanie z oprowadzaniem. Grupy będą liczyć maksymalnie 6 osób, a oprowadzanie odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Dwudziestego czerwca zawita do nas Pełnia – nie astrologiczna, a ta spod rąk Magdaleny Franczak. Będzie to wernisaż online dostępny do oglądania przez całą dobę. Wystawa niejako komentuje bieżące wydarzenia, jednocześnie nadając im baśniową narrację. Wydarzenie jest organizowane w ramach “Galerii Węglin” i cyklu Ach sztuka przez Dzielnicowy Dom Kultury “Węglin” i to na jego stronie będzie można podziwiać prace artystki.

Warto też odwiedzić stronę Chatki Żaka, która organizuje od końca maja wirtualny projekt Łącza kultury. Akcja Akademickiego Centrum Kultury obejmuje cotygodniowe cykle online o tematyce filmowej, podróżniczej, tanecznej oraz artystycznej. W niedzielne popołudnia przychodzi czas na wyświetlanie filmów starego kina, we wtorki możemy wybrać się w malownicze zakątki globu dzięki podróżnikom, którzy zechcieli się podzielić swoimi przygodami. W środy mamy szansę poznać tajniki malarstwa akwarelowego, co bardzo rozwija zdolności artystyczne, a także myślenie abstrakcyjne. W piątek zaś możemy przyjrzeć się historii tańca i pracy Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Jest to bardzo ciekawe spojrzenie na kulturowe dziedzictwo naszego regionu. Każda z serii Łącza kultury będzie dostępna na stronie Youtube Chatki Żaka.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach będziemy mieli o wiele więcej możliwości spędzenia wolnego czasu. Skorzystajmy z tego, co dziś dostępne, by zasiać w sobie zainteresowanie kulturą, sztuką i literaturą na nowo. A kto wie, być może kiedy teatry, kina i centra kultury będą znów otwarte, będziemy mogli z większą świadomością pielęgnować naszą kreatywność i ciekawość.

“Spotkania z Literaturą”

http://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s201,d845,spotkania_z_literatura.html

Wystawa “Pomiędzy iluzją a abstrakcją”

https://www.spotkaniakultur.com/pl/node/2056?date=202006171000

Wernisaż online “Pełnia”

http://ddkweglin.pl/wystawa/obiekty-latajace/

ACK UMCS Chatka Żaka  

https://www.youtube.com/channel/UCdhIpzDXsLX3LUhdl9wgXWQ

Red. Katarzyna Zarzeczna
Fot. Teatr Osterwy

Dodaj komentarz