fbpx

Metody planowania – Bullet Journal

bujo gotowe

Bullet Journal jest odpowiedzią na potrzeby osób, które cenią sobie dobrze zaplanowany czas, ale – jak mówi polskie przysłowie, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Chyba, że zrobisz go sobie samodzielnie. 

BuJo, czyli czym jest Bullet Journal 

Bullet Journal jest metodą planowania czasu oraz zadań stworzoną przez Rydera Carrolla. Osoba tworząca Bullet Journal samodzielnie tworzy swój własny, idealny planer. Nie ma on jednej przyjętej formy. Każdy twórca zawiera w BuJo elementy dopasowane do swoich własnych potrzeb. Jak wiadomo, każdy zna siebie najlepiej. Mogą pojawić się tam np. listy zadań, kalendarze, czy notatki. Bardzo ważne jest to, że wszystko tworzone jest na papierze, a twórcę ogranicza tylko wyobraźnia! 

Elementy BuJo – mix and match

Każdy Bullet będzie inny, bo każdy tworzy go pod własne potrzeby. Jednak istnieją standardowe elementy, które są na tyle uniwersalne, że przydadzą się każdemu. 

Indeks – jest to wprowadzenie do dziennika. Tworząc Bullet Journal trzeba wyznaczyć sobie oznaczenia, które będą nam towarzyszyć przez resztę stron. Tam też można stworzyć spis stron, który ułatwi nam poruszanie się po zawartości. 

Ważne jest, żeby ustalić sobie punktory oraz znaczniki, które będziemy stosować. Mogą to być np. kroki, kreski, wykrzykniki.

Przykładowe punktory i znaczniki:
 · zadanie do zrobienia
>zadanie przesunięte na następny dzień
! zadanie priorytetowe
X zadanie wykonane
– notatka/myśl/pomysł
O – wydarzenia

Kolejnym ważnym elementem jest kalendarz – w zależności od potrzeb może on być dzienny, tygodniowy, miesięczny albo wszystkie trzy. 

Szybkie notowanie – czyli miejsce, w którym w każdej chwili możemy zapisać nowe zadanie, myśl czy notatkę. 

Kolekcje niestandardowe – są to wszystkie strony, które są potrzebne. Mogą to być listy prezentów, twoje nawyki, kalendarz fitness, lista filmów do obejrzenia, czy jadłospis.

Jak zacząć?

Po pierwsze, usiąść i zastanowić się, czego potrzebujemy od naszego planera. Stworzyć listę stron, pomysły i możliwości. Oczywiście nie jest to wersja ostateczna, ponieważ w każdej chwili możemy dopisać nowe strony. 

Moja przykładowa lista:
– Indeks
– Planer roczny
– Planer dzienny
– Szybkie notowanie z zadaniami
– Lista filmów do obejrzenia
– Moje nawyki
– Zadania do wykonania w pracy

Kiedy już wiemy czego potrzebujemy możemy zakupić odpowiedni dla nas planer. Może to być zarówno zeszyt z supermarketu, specjalnie przygotowany BuJo w kropki lub mój ulubieniec – planer w formie segregatora. Polecam też zakup kolorowych długopisów/flamastrów, które pomogą oddzielić notatki i dodatkowo podkreślić ważne informacje. 

Później nie pozostaje nic innego, jak usiąść i stworzyć swój spersonalizowany planer. I zacząć planować!

red. Maja Wieczorek
fot. Aleksandra Baran

1 komentarz

  • Żadna technologia nie wynagrodzi satysfakcji odhaczania długopisem zrealizowanych zadań na papierze. Swój planner tworzę samemu – te gotowe, dostępne w sklepie plannery nie przewidują naszego stylu pracy, nauki czy po prostu trybu życia – a jak szalone by ono nie było, warto ustalić cele i je realizować.

Dodaj komentarz