fbpx

Nie tylko wyszukiwarka – inne przydatne narzędzia od Google

tool-set-on-plank-175039

Google to nie tylko wyszukiwarka albo konto Gmail – to także wiele różnych narzędzi, które mogą Ci się przydać zarówno zawodowo, jak i do celów prywatnych. Kalendarz, Dokumenty, Dysk – to tylko niektóre z nich. We wpisie opisałem także kilka innych, które warto sprawdzić.

Jakiś czas temu pisałem na temat tego, jak sprawniej wyszukiwać informacje w wyszukiwarce Google. Tym razem skupię się na przydatnych narzędziach, jakie dostarcza użytkownikom ten gigant internetowy. Wymienię jedynie kilka z nich.

                                                                                
Google Trends

Dzięki temu narzędziu łatwo dowiesz się jakie są trendy i czego poszukują użytkownicy w zależności od regionu i czasu zapytań wpisywanych w wyszukiwarce. W związku z tym, dowiesz się na przykład jakie zagadnienia były najbardziej popularne danego dnia, a także sprawdzisz jak wyglądało to w konkretnym roku. Bardzo ciekawa jest też opcja przedstawienia jak w wybranym przedziale czasowym wyglądało zainteresowanie daną frazą. Oprócz linii trendu możesz zobaczyć mapkę z zaznaczoną ilością wyszukiwań. Dodatkowo w ramach tego narzędzia możesz także porównać wykres kilku wyszukiwanych haseł.

Dysk Google

Mając konto na Gmail, o którym uznałem, że nie musze już wspominać, być może natknąłeś się na usługę Dysku. Dla tych, którzy nie spotkali się jeszcze z tym narzędziem warto dodać, że udostępnia ono 15GB miejsca na dane za darmo. Dużą zaletą jest to, że masz dostęp do plików gdziekolwiek jesteś zarówno poprzez smartfona, komputer, jak i tablet. Oprócz tego narzędzie umożliwia Ci udostępnianie plików i folderów innym osobom – tak, aby mogły wyświetlać, pobierać i wspólnie pracować nad danymi plikami.

Dysk może się też przydać podczas robienia kopii zapasowych, np. swojego bloga na WordPressie, którego backup, po konfiguracji odpowiedniej wtyczki, możesz łatwo zrobić również właśnie na wspomnianym dysku.

Dokumenty

Skoro już mowa o wspólnej pracy na udostępnianych plikach, to nie sposób nie dołączyć do listy narzędzi Dokumentów Google. Wspomniany gigant internetowy dostarcza również cały pakiet narzędzi umożliwiających tworzenie i edycję różnych dokumentów w chmurze. Niewątpliwą zaletą jest możliwość współpracy z innymi osobami, które mogą jednocześnie edytować ten sam dokument. Plusem jest też automatyczne zapisywanie wprowadzonych zmian.

W Dokumentach ciekawą opcją jest skorzystanie z dostępnych szablonów, wśród których znajdziesz m.in. notatki z zajęć, notatki ze spotkania albo broszury. Oprócz takich rodzajów plików możesz pracować też na arkuszach kalkulacyjnych i tworzyć prezentacje.

Google PageSpeed Insights

Jakiś czas temu pisałem o wtyczkach do WordPressa. Wspomniałem też o tych optymalizujących stronę. Chcąc poprawić szybkość Twojej strony lub bloga warto przed podjęciem działań sprawdzić, jak wygląda to obecnie. Z pomocą przychodzi narzędzie Google PageSpeed Insights, pokazujące w całkiem przejrzysty sposób jak szybka jest strona i co wymaga optymalizacji.

Dzięki uzyskanym wynikom łatwiej będzie Ci przeprowadzić optymalizację swojej witryny, widząc co wymaga poprawy, a później ocenić efekty wprowadzonych działań optymalizujących. Tym bardziej, że szybkość wczytywania witryny jest istotna z punktu widzenia użytkownika. Nie wierzysz? Pomyśl czy w ostatnim czasie, włączając jakąś stronę, kliknąłeś strzałkę wstecz z powodu zbyt długiego czasu wczytywania.

Alerty Google

To narzędzie umożliwia ustawienie alarmów na wybrane tematy – co jest przydatne szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz być z jakimś tematem na bieżąco. Może Ci się to przydać przykładowo w sytuacji, gdy inwestujesz na rynkach kapitałowych i chcesz jak najszybciej uzyskać informacje na temat wybranego aktywa. W ramach tego narzędzia możesz podać swój adres mailowy i dostawać powiadomienia bezpośrednio na skrzynkę.

Google translate

Możesz dzięki temu narzędziu przetłumaczyć teksty w różnych językach, a do tego poznać ich wymowę. Jest łatwo dostępne z pozycji wyszukiwarki. W celach bardziej profesjonalnych warto takie tłumaczenia dodatkowo skonsultować lub samemu poprawić, ponieważ niekiedy tłumaczenie, które zobaczysz, może być nie do końca dokładne.

Kalendarz Gogle

Możesz w nim zapisywać np. zaplanowane spotkania czy wydarzenia. Jest też możliwość ustawienia dodatkowych przypomnień, wyskakujących przed zaplanowanym wydarzeniem. Kalendarz ma także możliwość importowania wydarzeń bezpośrednio z Gmaila, co dla niektórych może być dużą zaletą. 

Wymieniłem tutaj jedynie kilka narzędzi, które dostarcza Google. Jeśli, któregoś z nich nie znałeś/aś do tej pory, może warto je przetestować pod kątem przydatności do Twoich potrzeb.

red. Bartosz Zdunek
zdj. pexels.com
Zrzuty ekrany z różnych narzędzi od Google

Dodaj komentarz