fbpx

Poznaj 7 bardzo przydatnych zastosowań Gimpa

Część z Was pewnie kiedyś słyszała o tym programie graficznym, czasami przyrównywanym do płatnych aplikacji. Gimp może być bardzo pomocny i z czasem łatwy w obsłudze. Przeczytaj i zobacz kilka z wielu możliwości edycji zdjęć jakie daje Ci ten darmowy program.

Kadrowanie zdjęć

To jest jedno z tych działań, które dosyć sprawnie możesz przeprowadzić w tym programie. Bez problemu znajdziesz narzędzie kadrowania w przyborniku. Wystarczy, że je wybierzesz, a później na wybranym zdjęciu przeciągniesz je do odpowiednich rozmiarów. Możesz wybrać różne opcje kadrowania na przykład  „jedna trzecia”. Wśród innych opcji znajdziesz m.in. „złoty podział”, „przekątne”, „wyśrodkowane linie”.

Jest w czym wybierać. Kadrowanie może Ci się przydać w wielu sytuacjach, np. podczas edycji grafik, które chcesz wstawić na jakiś portal społecznościowy lub na stronę internetową, albo po prostu wtedy, gdy wolisz bardziej wyeksponować jakiś fragment zdjęcia.

Skalowanie zdjęć i zmiana ich rozmiaru

Jednak czasami samo wykadrowanie/przycięcie nie wystarczy i trzeba też zmniejszyć (lub zwiększyć) rozmiar obrazu. W tym przypadku Gimp też może Ci pomóc. Aby sprawnie przeskalować dany obrazek wystarczy, że wybierzesz z menu „Obraz”, a następnie „Skaluj obraz”. Wyskoczy Ci okienko, w którym wystarczy że podasz jeden z pożądanych wymiarów – wysokość albo szerokość. Drugi wymiar dostosuje się automatycznie.

Rozjaśnianie zdjęć

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić zdjęcie, które było zbyt ciemne? Przez to kolory były nie takie jakich oczekiwałeś/aś. Albo po prostu chcesz użyć jakiejś grafiki na stronie internetowej, ale czujesz, że potrzebujesz ją rozjaśnić. Za pomocą kilku kliknięć w Gimpie możesz coś z tym zrobić.

Jednym ze sposobów, aby łatwo rozjaśnić zdjęcie, jest powielenie warstwy i zmiana jej ustawień. Aby to zrobić wystarczy, że na Twojej warstwie ze zdjęciem klikniesz prawym przyciskiem myszki i wybierzesz „Powiel warstwę”. Teraz zobaczysz dwie warstwy w polu warstw. Następnie na nowo utworzonej warstwie zmień tryb na „Przesiewanie”. Na zdjęciu poniżej pokazałem efekt (po lewej stronie) i zaznaczyłem miejsce gdzie znajdziesz ten tryb. Domyślnie będziesz mieć tryb „Zwykły” – klikając lewym przyciskiem myszki na aktualny tryb rozwinie Ci się cała lista. Stamtąd wybierz „Przesiewanie”. Możesz też przetestować inne tryby np. „Rozjaśnianie” – w przypadku innej grafiki może to dać lepszy efekt. Poniżej lepiej sprawdziła się pierwsza opcja.

Poprawa kolorystyki na fotografiach

Masz wrażenie, że samo rozjaśnienie to za mało, albo nie tego trzeba Twoim zdjęciom? W przypadku gdy uważasz, że na obrazku kolorystyka jest niezadowalająca np. taka zbyt „mdła” – to jednym z narzędzi, które mogą Ci pomóc jest zmiana nasycenia kolorów. Znajdziesz je w menu „Kolory” wybierając następnie „Nasycenie”. Później za pomocą suwaka w polu „Skalowanie” przesuń i dobierz odpowiednią wartość. Możesz sobie ustawić oprócz podglądu również opcję „Podzielony widok” co bardzo ułatwia edycję ponieważ wtedy od razu widzisz porównanie efektu po wprowadzeniu zmian i bez zmian.

To nie jest jedyne dostępne narzędzie służące w tym celu, asle do części zastosowań na pewno się przyda. Do tego jest bardzo łatwe w obsłudze.

Usunięcie tła ze zdjęć

To była pierwsza rzecz, jaką próbowałem zrobić w tym programie od razu po zainstalowaniu. Co prawda nie obyło się bez komplikacji, ale tylko na początku. Czasem potrzeba usunąć tło, aby np. zamienić je innym albo po to, aby umieścić gdzieś grafikę bez tła. Jak to zrobić w Gimpie? Są różne metody. Jedną z prostszych metod jest zastosowanie gumki i narzędzia różdżki. Obydwa narzędzia znajdziesz w przyborniku.

Na obrazku powyżej masz małą próbkę zastosowania obydwu narzędzi. W lewym górnym rogu obrazka w obszarze roboczym usunąłem część tła „Różdżką”. Ma ona to do siebie, że w zależności od ustawionych parametrów po kliknięciu zaznacza większy lub mniejszy obszar podobny kolorystycznie. Dzięki temu później łatwo jest usunąć „całe połacie” tła. Narzędzie „Gumki” z kolei umożliwia Ci, dzięki dopasowaniu opcji takich jak m. in. rozmiar, krycie, bardziej precyzyjne dotarcie do miejsc, które zamierzasz wytrzeć. Po prawej stronie lampy na obrazku zobaczysz obszar wytarty gumką.

Gdy będziesz używał wspomnianych narzędzi w Gimpie, to pamiętaj, aby na warstwie, na której pracujesz dodać kanał alfa. To jest bardzo istotna sprawa. Aby go dodać ,wystarczy kliknąć na danej warstwie prawym przyciskiem myszki i wybrać „Dodaj kanał alfa”. Jeśli nie ustawisz tej opcji, w miejscach, które wytrzesz zobaczysz Twój  kolor drugoplanowy – u mnie w przypadku tej grafiki byłby to kolor czarny (kolory są widoczne pod narzędziami z przybornika).

Jak zapisać obrazek bez tła?

Gdy masz już zdjęcie pozbawione tła i chcesz je umieścić gdzieś w sieci,  trzeba je zapisać w odpowiednim formacie – tak aby było bez tła. Takim formatem może być np. PNG. Jednak na próżno w tym programie będziesz szukał opcji nazwanej jako „Zapis w png”. Tutaj pliki w innym formacie możesz zapisać poprzez eksport. Jak to zrobić? Wybierz „Plik”, a później „Wyeksportuj jako”. U góry podaj nazwę nowego pliku.

A poniżej kliknij w miejscu „Wybór typu pliku…”. Tam na liście rozwijanej znajdź format PNG i kliknij na niego. Następnie wybierz „Wyeksportuj”. Gdy wyświetli Ci się pole wyboru opcji, także wybierz „Wyeksportuj”. Są tam zawarte bardziej zaawansowane opcje eksportu, które możesz pozostawić domyślnie.

Czarno białe zdjęcie? Żaden problem

W Gimpie również łatwo przerobisz grafikę na odcienie szarości. Takie narzędzia znajdziesz m. in. w menu „Kolory”, a następnie „Desaturacja”. Każde z nich oferuje nieco inne możliwości zmiany kolorystyki zdjęcia. Polecam Ci przetestowanie różnych wariantów – zaznacz sobie przy okazji opcję podzielony widok.

Na obrazku powyżej widzisz efekt zastosowania „Desaturacji” – na grafice powyżej wybrałem opcję tryb „Średni (natężenie HSI)”.

Podsumowanie

Gimp daje ciekawe możliwości edycji grafik. W artykule wymieniłem tylko kilka z nich, które całkiem prosto możesz zastosować u siebie edytując zdjęcia, które np. chcesz umieścić w sieci, na swoim blogu lub w mediach społecznościowych. Dodatkowo niewątpliwą zaletą tego programu jest to, że jest darmowy, co także może zachęcać do przetestowania go we własnym zakresie.

red. Bartosz Zdunek

Zdjęcia zawarte na screenach z Gimpa pochodzą z serwisów pexels.com i kaboompics.com

Dodaj komentarz