fbpx

Relacja z wystawy plenerowej Zapis socjologiczny – fotografie Zofii Rydet

tytułowe

„Gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny we wnętrzu” – to jedno ze zdań opisujących wystawę. Obszerny cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii. Zawarte w nim zdjęcia, pokazujące wizerunki mieszkańców wsi i miast z różnych rejonów i z zagranicy, można było oglądać do niedawna w Zaułku Hartwigów. Obecnie fotografie znajdziesz na stronie internetowej.

Ten zbiór fotografii określany jest jako opus magnum autorki. Zaczęła go tworzyć w wieku 67 lat. Według opisu wystawy portrety różnych osób wykonane zostały według rygoru kompozycyjnego, który polegał na tym, że ludzie ukazani na zdjęciach zostali sfotografowani pojedynczo, w parze lub w grupie mając w tle ścianę z ich miejsca zamieszkania. Na fotografiach można znaleźć przedstawicieli środowiska naukowego i artystycznego np. aktorów, artystów, fotografów.

Zofia Rydet według opisu wystawy przeszła „drogą amatora” od podstaw do tworzenia poruszających fotografii. Elementami tej drogi były spotkania, dyskusje, ciągłe robienie zdjęć i wzajemna krytyka w gronie miłośników fotografii.

Autorka fascynowała się człowiekiem – co znalazło odpicie także w jej innych zbiorach zdjęć (np. Czas przemijania – dotyczący kwestii starości). Zainteresowanie tematyką człowieka w połączeniu z dużą ilością odbytych podróży zaowocowało powstaniem cyklu Zapis socjologiczny.

Na wystawie intrygująco zostali przedstawieni mieszkańcy pozujący do zdjęć na tle ścian ich domów. Odniosłem wrażenie, że ten zabieg łącznie z zastosowaną kompozycją jeszcze pełniej przedstawia poszczególne osoby. Pokazując je całościowo jako ludzi mających swoje pasje, hobby, swoje codzienne życie, a nie jedynie jako modeli do zdjęć.

Tym samym widać, że przedstawienie człowieka w centralnym punkcie tych prac fotograficznych to nie tylko jakiś element ich kompozycji, ale przede wszystkim najistotniejszy punkt zaprezentowanych fotografii.

Wystawę jeszcze do niedawna można było oglądać w Zaułku Hartwigów. Aktualnie cały zdigitalizowany cykl zdjęć – jest ich ponad 12 000 – możesz zobaczyć na stronie internetowej www.zofiarydet.com. Ta wystawa plenerowa, o której informację można było znaleźć na stronie Warsztatów Kultury, powstała dzięki współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet.

Zofia Rydet – określana jako jedna z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fotografii. Urodziła się w 1911 na Kresach Wschodnich. Ukończyła Szkołę Główną Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem. W czasie wojny doświadczyła tam okupacji sowieckiej, węgierskiej i niemieckiej. Później osiedliła się w Bytomiu. Gdy miała 40 lat na nowo obudziło się w niej zainteresowanie fotografią. W 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. W latach 60-tych dużo podróżowała odwiedzając m. in. Włochy, Grecję, Albanię, Węgry, Hiszpanię. Zofia Rydet zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach. Wśród większych cykli fotografii jakie stworzyła są m. in. Mały człowiek, Czas Przemijania, Zapis socjologiczny, a także cykl Nieskończoność dalekich dróg i ostatni ważniejszy cykl Suita śląska.

red. Bartosz Zdunek
fot. Bartosz Zdunek

Dodaj komentarz