fbpx

Savoir-vivre w ubiorze

fashion-1979136_1920

Umiejętność odpowiedniego ubrania się wbrew pozorom nie jest powszechna i znana wszystkim ludziom. Nie chodzi tylko o dopasowanie kolorystyczne poszczególnych elementów kreacji, ale także dostosowanie stroju do okazji i obowiązującego na danym wydarzeniu stylu ubioru oraz łączące nas z innymi uczestnikami relacje.

Wybierając ubiór na określone wyjście należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na poszczególne elementy garderoby oraz dodatki dopełniające cały strój. Przede wszystkim, wybierając strój należy zachować umiar i prostotę, ponieważ to one są wyznacznikiem elegancji. Oryginalność jest oczywiście dopuszczana, jednak zanim dopuścimy się założenia zbyt ekstrawaganckiego stroju należy wziąć pod uwagę daną okazję oraz to, czy dany ubiór nie będzie za bardzo odstawał od reszty uczestników, a co za tym idzie, czy nas nie ośmieszy i nie będzie wzbudzał niesmaku. Kolejnym aspektem jest staranność i estetyczność wyglądu. Nawet najpiękniejsze kreacje, które będą pomięte i nieświeże, sprawią wrażenie nieeleganckich. Dlatego należy pomyśleć przede wszystkim o wypracowaniu poszczególnych elementów ubioru i wypastowaniu butów, ale także zadbać o ich spójność kolorystyczną. 

Istotne jest także zadbanie o to, aby ubrania były w odpowiednim rozmiarze i były dopasowane do sylwetki, wieku, stanowiska noszącej je osoby, a także do pory dnia. Powinny także podkreślać walory, a ukrywać wady. Niemniej ważna jest postawa ciała, która wpływa na prezentację założonych kreacji. Wyprostowana sylwetka, dbałość o sposób chodzenia i gesty, pozwolą ubraniu dobrze leżeć na ciele i sprawią wrażenie naturalności. 

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stroju na wyjście jest dostosowanie go do okazji. Inne kreacje będą odpowiednie na spotkania towarzyskie, a inne na oficjalne przyjęcia i spotkania biznesowe. Im bardziej oficjalna uroczystość, tym większą wagę należy przykładać do swojego stroju. Wyróżniamy trzy rodzaje ubiorów, które należy wybrać w zależności od okazji: strój nieformalny, strój formalny i strój koktajlowy. Każdy z nich szczegółowo omówię, biorąc pod uwagę zarówno kreacje dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Strój nieformalny

Inna nazwa tego rodzaju ubioru to strój wyjściowy, który należy nosić jedynie w dzień, a dokładniej do godziny 20:00. Dla mężczyzn strojem nieformalnym będzie garnitur i krawat, a dla kobiety krótka, sięgająca do kolan sukienka lub kostium ze spódnicą bądź ze spodniami. W przypadku przyjęć ogrodowych, strój ten może wymagać od kobiety posiadania kapelusza i rękawiczek.

W kulturze anglosaskiej wyróżnia się także strój biznesowy, który można zaliczyć do strojów nieformalnych. W takim rozróżnieniu będzie znajdować się więc business dress będący typowym strojem wizytowym, business casual, który łączy wygodę z koniecznością zachowania dobrego wizerunku i wiarygodności, a więc nadaje się na podstawowe spotkania służbowe, a nie na przyjęcia lub ważne spotkania biznesowe, ponieważ nie wymaga noszenia krawata, ale starannego doboru kolorowej marynarki i koszuli, oraz strój casual, który jest strojem weekendowym, pasującym na piknik, imprezę integracyjną lub przyjęcie w domu.

Strój koktajlowy

Ten rodzaj ubioru jest strojem pośrednim pomiędzy stylem nieformalnym, a formalnym. Dla mężczyzny będzie to więc ciemny garnitur wraz z białą koszulą i stonowanym krawatem, natomiast dla kobiety krótka sukienka koktajlowa lub kostium wykonany z delikatnej tkaniny w intensywnym kolorze.

Strój formalny

Jest to najbardziej elegancki rodzaj ubioru, nazywany także strojem wieczorowym lub wizytowym. Noszony jest on na specjalne, uroczyste i ważne okazje, a jego rodzaj zależy od pory dnia, w której odbywa się przyjęcie.

Strój formalny zakładany na uroczystość w ciągu przedpołudnia dla mężczyzny będzie się składał z żakietu typu jaskółka. Żakiet ten jest jednorzędowy i zapinany na jeden guzik, ma wydłużone i zaokrąglone poły, sięgające z tyłu do kolan. Dodatkowo strój ten powinien składać się ze spodni sztuczkowych, w czarno-szare paski oraz szarej lub czarnej dwurzędowej kamizelki, białej koszuli ze zwykłym kołnierzem. Do jaskółki należy także założyć srebrny, jedwabny krawat, czarne skarpetki i buty. W przypadku uroczystości odbywającej się na świeżym powietrzu mężczyzna powinien założyć także czarny lub szary cylinder oraz szare, bawełniane rękawiczki.

W przypadku przyjęcia przedpołudniowego kobieta powinna założyć kostium z krótką spódnicą lub krótką sukienkę koktajlową. Im bardziej uroczysta jest ceremonia, tym ciemniejsze powinny być kolory. W przypadku uroczystości na świeżym powietrzu kobieta powinna także zadbać o kapelusz i rękawiczki.

Strój wieczorowy dla mężczyzny to, w zależności od rangi wydarzenia, smoking lub frak. Smoking jest noszony jedynie po godzinie 20:00, gdy na zaproszeniu widnieje zapis black tie. Składa się on z jedno- lub dwurzędowej marynarki o klapach wykładanych czarnym atłasem oraz czarnych spodni z atłasowymi lampasami. Dopełnieniem stroju jest biała koszula, która może mieć plisowany przód i zakryte guziki lub wysoki kołnierz. Obowiązkowym elementem takiego stroju jest także czarna muszka. Dodatkowo mężczyzna powinien założyć białe szelki, czarne skarpetki i czarne lakierki. Jeżeli marynarka smokingu jest jednorzędowa, strój należy uzupełnić szerokim, czarnym, jedwabnym pasem hiszpańskim lub jedwabną kamizelką.

Towarzysząca ubranemu w smoking kobieta może wybrać rodzaj ubioru, o ile nie zostało to określone w zaproszeniu. Może to być suknia krótka lub koktajlowa o wyrazistych kolorach, lub długa, która pasuje do każdej sytuacji i jest „najbezpieczniejszym” wyborem. Do takiego stroju kobieta może także założyć bardziej ozdobne dodatki i biżuterię.

 Frak to najbardziej elegancki ubiór męski, noszony po godzinie 20:00, gdy na zaproszeniu widnieje zapis white tie. Strój ten składa się z dwurzędowej, niezapinanej marynarki, wyciętej z przodu, której wydłużone poły sięgają do kolan. Klapy wykładane są atłasem lub jedwabiem, a czarne spodnie powinny mieć jedwabne lampasy. Należy także założyć białą lub srebrną kamizelkę, koszulę ze sztywnym gorsem i wysokim kołnierzem, zapinaną na spinki. Dopełnieniem stroju jest biała muszka i czarne lakierki.

Kobieta, towarzysząca mężczyźnie ubranemu we frak powinna założyć pełny strój wieczorowy składający się z długiej sukni balowej. Kreacja powinna być uzupełniona narzuconym na ramiona szalem. Dodatkami, które kobieta powinna założyć są też jedwabne rękawiczki, a także małą torebkę i buty na wysokim obcasie. 

Elementem, o którym często zapominamy, a który jest niezwykle ważnym elementem całego ubioru są dodatki. W tej kwestii kobiety mają znacznie większe pole manewru niż mężczyźni. Panie dobierając dodatki do swojej kreacji mogą wybierać wśród różnego rodzaju chust i szali, a także szerokiego asortymentu biżuterii, obuwia, rękawiczek, nakryć głowy oraz takich elementów jak parasolki, torebki i paski. Warto jednak pamiętać, że każdy element stroju musi pasować kolorem i stylem do pozostałych elementów. Nie należy także przesadzać z ilością dodatków i zachować umiar, aby wyglądać elegancko, a nie śmiesznie. Minimalistyczne podejście do stroju jest uniwersalne, ponieważ należy się ubrać, a nie przebrać. Istotnym kobiecym dodatkiem do stroju są również perfumy i makijaż, które powinny być dyskretne przed południem, a im późniejsza pora tym mogą stawać się ozdobniejsze, ciemniejsze i „cięższe”.

Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn ich dodatki ograniczają się zazwyczaj do trzech elementów: spinek do mankietów, szelek, ukrytych pod marynarką lub kamizelką, dobranych kolorystycznie do butów i spodni skarpetek. Jeśli chodzi o biżuterię, mężczyźni powinni ograniczyć się do minimum, czyli zegarka, obrączki ślubnej lub sygnetu rodowego. Wszelkie dodatkowe elementy biżuteryjne w męskim stroju nie są mile widziane, szczególnie na eleganckich przyjęciach. Istotnym męskim dodatkiem jest także krawat, który powinien być wykonany z naturalnych tkanin, w stonowanym, dopasowanym do poszetki kolorze, ciemniejszym od koszuli i bardziej intensywnym od marynarki. Bardzo ważne jest także prawidłowe zawiązanie krawata, dopasowane do kołnierzyka, aby ten element ubioru wyglądał schludnie i elegancko.

Jak widać, wybór ubioru nie jest prostą sprawą. Należy go dopasować do okazji, pory dnia oraz rangi wydarzenia, ale także do naszego wieku, figury oraz statusu społecznego. Podstawą jest zapamiętanie podstawowych zaleceń dotyczących doboru stroju i unikanie tych najbardziej rażących błędów, które mogą narazić nas na śmieszność. Zasada „mniej znaczy więcej” przy doborze eleganckiego stroju powinna zawsze pojawiać się z naszej głowie, ponieważ zazwyczaj te proste i klasyczne rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

red. Aleksandra Baran

Dodaj komentarz