fbpx

#strajkkobiet w Lublinie

IMG-3177

Środa była kolejnym, siódmym już dniem strajków przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej. Strajk odbył się również w Lublinie.

W czwartek, 22.10.2020 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu nie będzie już legalne.

Wyrok ten wzbudził wiele emocji nie tylko w kobietach, ale także w wielu mężczyznach, którzy nie zgadzają się z opinią sędziów. Od dnia ogłoszenia decyzji w całej Polsce, każdego dnia odbywają się strajki. Do protestów dołącza coraz więcej osób, w Internecie krążą nagrania wielotysięcznych tłumów, skandujących hasła wzywające do zmiany decyzji. Strajkujący zwracają uwagę przede wszystkim na poszanowanie praw kobiet i innych osób, które w różny sposób są pomijane lub dysktyminowane, a także do zapewnienia opieki nad osobami niepełnosprawnymi, która według wielu obecnie jest niewystarczająca.

Spór toczy się przede wszystkim o prawo do wyboru, które powinna mieć każda osoba, bez względu na płeć, wyznanie i reprezentowane wartości. Kobiety nie zgadzają się na zmuszanie ich do rodzenia dzieci chorych, których życie po urodzeniu może potrwać nawet kilka minut.

Strajki odbywają się również w Lublinie oraz wielu innych miastach i miasteczkach w województwie lubelskim. W środę 28.10.2020 osoby z naszej redakcji również postanowiły dołączyć do protestujących.

Strajk przybrał formę tradycyjnego przemarszu ulicami miasta oraz powstrzymania się od pracy. Do protestu dołączyli także uczniowie i studenci. Przemarsz w Lublinie rozpoczął się o godzinie 17:00. Protestujący spotkali się na Placu Łokietka, pod Ratuszem, przeszli w stronę Placu Litewskiego, gdzie skręcili w ulicę Hugona Kołłątaja. Następnie przeszli ulicą Gabriela Narutowicza, Bernadyńską, Wyszyńskiego, aż w końcu Królewską, przechodząc obok Katedry Lubelskiej i kierując się pod Ratusz, gdzie przemarsz się zakończył. Strajk w Lublinie przebiegał pokojowo.

red. Ola Baran
fot. Maja Wieczorek

2 komentarze

  • Gwiazdor to człowiek, który latami pracuje jak opętany, by zyskać popularność, a potem zakłada polaryzacyjne okulary, żeby go nie rozpoznano… :-).

  • WWW.Kaizen.xmc.pl

    Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne, a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze. – Wisława Szymborska

Dodaj komentarz