fbpx

Usprawnij swoje wyszukiwanie w Google – kilka prostych trików

Usprawnij swoje wyszukiwanie w Google

Masz do zrobienia projekt na studia, specyficzne zlecenie w pracy, a może po prostu chcesz poszerzyć wiedzę, znajdując informacje w sieci? Czy wiesz, że istnieją proste sposoby, aby usprawnić wyszukiwanie w Google? Zapoznaj się z poradami, dzięki którym łatwiej odnajdziesz informacje, jakich poszukujesz.

Być może kiedyś zdarzyło Ci się czegoś szukać w Google, przekopać tony stron internetowych i zanim trafiłeś/aś na jakieś sensowne informacje minęło bardzo dużo czasu. Aby przyspieszyć proces poszukiwań, wyszukiwarka ta daje użytkownikowi dodatkowe możliwości, których zastosowanie może czasem bardzo ułatwić sprawę i zaoszczędzić nieco czasu.

Słowem wstępu

Chcesz znaleźć informacje na jakieś rozbudowane zagadnienie? Wiesz, że będzie tego dużo i już masz jakiś „plan” w głowie co po kolei będziesz sprawdzał/a. I co teraz? Zapewne siądziesz do komputera, włączysz wyszukiwarkę i…  Zatrzymaj się na chwilę. Gdy masz przed sobą bardziej rozbudowane zagadnienie, w którego skład wchodzi wiele różnych kwestii, może warto bardziej przyłożyć się do rozplanowania czego dokładnie będziesz poszukiwać?

Dobrym sposobem na to są mapy myśli. Pozwalają one bardzo fajnie ułożyć sobie wszelkie przydatne skojarzenia z danym tematem, a na ich podstawie także znaleźć kolejne. Stąd już tylko krok do bardziej uporządkowanego i dokładnego wyszukiwania. Do tworzenia map myśli wystarczy kartka i ołówek/długopis, fajnie jeśli masz jeszcze jakieś kolory do tego. Jeśli wolisz tworzyć je na komputerze, również znajdziesz w sieci odpowiednie programy i oprogramowanie online.

Magiczny cudzysłów

Jeśli do tej pory jedynie wyszukiwałeś/aś hasła tak po prostu, wpisując je, bez cudzysłowu, to jego dodanie w niektórych sytuacjach może bardzo ułatwić działanie. Cudzysłów powoduje, że wyszukujemy strony, na których dana fraza wystąpiła  dokładnie w takim brzmieniu. Bez cudzysłowu wyświetlą Ci się strony, gdzie wystąpiły dane słowa, ale np. w różnych miejscach lub różnej odmianie. Dla przetestowania możesz sprawdzić frazę „hostel w centrum Krakowa” i hostel w centrum Krakowa (bez cudzysłowu). Wyniki są bardzo różne. Chociaż cudzysłów nie zawsze jest gwarantem znalezienia najtrafniejszych stron, to czasem może okazać się pomocne.

Wykluczenie frazy

Szczególnie pomocne jest to wtedy, gdy szukasz czegoś, co ma różne znaczenia. Na przykład zamek: może być zamek do drzwi, zamek jako ruiny/twierdza, zamek jako muzeum. Podobna rzecz ma się z bramą. Przykładowo, gdy chcesz w Lublinie znaleźć bramę do zamontowania w garażu. Jeśli nie uściślisz, że chodzi o bramę garażową i wpiszesz najprostszą opcję czyli brama Lublin (z cudzysłowem lub bez), to nieprędko natrafisz na to, czego szukasz – trzeba wtedy przejrzeć więcej wyników wyszukiwania. Tutaj z pomocą przychodzi opcja wykluczania frazy. Wystarczy, że obok szukanej frazy np. brama Lublin dopiszesz znak minusa i w cudzysłowie np. krakowska.

Jeśli spojrzysz na wyniki, już jest lepiej. Jednak w Lublinie jest kolejna bardzo popularna brama – Brama Grodzka. Zrób to samo, co powyżej z krakowską – tzn. dopisz obok kolejny minus i w cudzysłowie nazwę drugiej bramy. Zobacz, co się teraz wyświetliło.

Operator OR

Gdy nie wiesz dokładnie czy to, czego szukasz, łączy się z jedną frazą lub z drugą, warto użyć polecenia OR. Na przykład chcesz się dowiedzieć, które drewno jest miękkie – sosnowe czy bukowe, a może obydwa. Aby to sprawdzić możesz użyć wspomnianego operatora w Google, wpisując miękkie drewno sosnowe OR bukowe. Wpisywałem też na próbę bez operatora – także dało radę znaleźć poszukiwaną informację. Jednak z OR na pierwszy rzut oka wyniki dawały bardziej klarowne informacje.

Wyszukiwanie na stronie

Kolejnym bardzo przydatnym aspektem jest szukanie tylko na danej stronie. Przydaje się to przede wszystkim w przypadku bardzo rozbudowanych stron z dużą ilością informacji. Aby wyszukać w ten sposób, trzeba użyć w polu wyszukiwania polecenia SITE. Przykładowo może wyglądać to tak – kultura site: kulturalnywschod.pl – w tym momencie w wynikach wyszukiwania wyświetlą Ci się artykuły, w których występuje fraza kultura na stronie Kulturalnego Wschodu.

A jak znaleźć podobne strony?

Nic trudnego. Wystarczy, że użyjesz polecenia related. Jako przykład wstukałem related:google.com. W wynikach widać kilka innych wyszukiwarek internetowych.

Mam sklerozę zapomniałem daty…

Czasami człowiek głowi się w jakim roku było jakieś wydarzenie historyczne, bo tak nagle przyszło do głowy, nie wiadomo skąd i nie chce odpuścić. 😉 Jeśli znamy tylko ogólny przedział dat, to wyszukiwarka także przyjdzie nam z pomocą. Na przykład, gdy nie wiemy kiedy przeniesiono stolicę Polski z Krakowa do Warszawy i znamy tylko bardzo ogólny przedział to możemy wpisać przeniesienie stolicy 1400…1700.

Bez przedziału także znajdziemy taką informację. Jednak z zaznaczonym przedziałem mam wrażenie, że jest ona łatwiej dostrzegalna na pierwszy rzut oka. 

Jak wyszukać pliki tylko danego formatu?

W tym przypadku trzeba użyć operatora filetype. Na przykład nie wiemy jak sformułować jakieś pismo/podanie. Możemy znaleźć takie przykładowe pisma w pdf wpisując w wyszukiwarkę np. podanie filetype:pdf.

No i na tym zakończę. W tym artykule przytoczyłem jedynie kilka trików na usprawnienie wyszukiwania informacji w sieci. Jeśli zagłebisz się w ten temat, znajdziesz do przetestowania jeszcze inne, dodatkowe polecenia usprawniające wyszukiwanie.

red. Bartosz Zdunek
fot. Anna Bądyra
Zrzuty ekranu: z wyszukiwarki Google

Dodaj komentarz