fbpx

Wpływ epidemii na miasto Lublin

Epidemia ma coraz większy wpływ na mieszkańców Lublina. W związku z akcją #zostańwdomu miasto zdecydowało się na kilka nowych rozwiązań i zasad funkcjonowania.

Zamiany w komunikacji miejskiej

Ze względu na zmniejszony popyt na komunikacje miejską władze zadecydowały o kilku zmianach. Jak czytamy na stronie ZTM:
“Od środy – 18 marca br. do odwołania, obowiązuje specjalny rozkład jazdy, zbliżony do tego, który obowiązywał w okresie ferii zimowych:
– podstawowy moduł kursowania głównych linii trolejbusowych i autobusowych w dzień powszedni – 20 minut,
– zawieszenie kursowania linii trolejbusowej 152,
– zawieszenie kursowania linii nocnych (N1, N2 i N3).
Zachęcamy do sprawdzania rozkładów na stronie: www.ztm.lublin.eu/

Zaproś miasto do siebie do domu – zostanwdomu.lublin.eu

Specjalnie dla mieszkańców Lublina została stworzona specjalna strona internetowa, łącząca mieszkańców z lokalnymi firmami i instytucjami. Znajdziemy tam oferty z kilku kategorii: gastronomia, zakupy, aktywność, kultura, nauka oraz wydarzenia.
– Stan zagrożenia epidemicznego sprawił, że ulice polskich miast opustoszały. Mieszkańcy Lublina również podeszli poważnie do zaleceń i w większości pozostają w swoich domach. Niestety, obecna sytuacja, w połączeniu z obostrzeniami związanymi m.in. z prowadzeniem handlu, postawiła w trudnym położeniu lubelskich przedsiębiorców: restauratorów, przedstawicieli branży rozrywkowej, turystycznej, a także instytucje kultury, takie jak muzea czy teatry. Nowa strona internetowa stworzona przez Miasto zostanwdomu.lublin.eu to sposób na to, by w okresie epidemii pomóc lubelskim przedsiębiorcom i instytucjom dotrzeć z ofertą do mieszkańców Lublina i okolic. Natomiast mieszkańcy, dzięki zebraniu wszystkich propozycji w jednym miejscu, z łatwością znajdą coś dla siebie. Zaprośmy miasto do siebie do domu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zamknięcie miejskich placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu

Miasto Lublin podjęło decyzję o wyłączeniu z użytku do odwołania zostają miejskie place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Decyzja ta jest związana z tym, że koronawirus na powierzchniach plastikowych, metalowych, drewnianych lub szklanych utrzymuje się od 2 godzin do 9 dni. W tym czasie ma zdolność do zarażania.

Zamknięcie urzędu miasta

W związku z ogłoszonym stanem epidemii, w trosce o zdrowie mieszkańców Lublina, Prezydent Miasta Lublin wydał Zarządzenie w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Urząd Miasta Lublin. Oznacza to, że do odwołania zostaje wyłączona bezpośrednia obsługa klientów Urzędu Miasta Lublin. Ograniczenie to nie dotyczyzgłoszenia urodzenia dziecka, wydania dowodu osobistego oraz sporządzenia aktu zgonu. W tych sprawach pracownicy przyjmują osobiście w siedzibie urzędu przy ul. Leszczyńskiego 20.

Dokumenty w pozostałych sprawach należy składać:
– za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a w przypadku spraw związanych z rejestracją pojazdu poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą PWPW
– jeśli osoba posiada konto na platformie ePUAP, profil zaufany albo certyfikat kwalifikowany,
– za pośrednictwem operatora pocztowego,
– w przypadku, gdy nie jest wymagany podpis – pocztą elektroniczną na adres: bom@lublin.eu.

Dla mieszkańców, którzy muszą załatwić sprawę w trybie pilnym, w 7 lokalizacjach Urzędu Miasta Lublin udostępnione zostają (w godz. 7:30 – 15:30) specjalne pojemniki w kształcie urn, w których można pozostawić dokumenty w zamkniętych kopertach.

Prezydent miasta Lublin, Krzysztof Żuk, przesyła List do przedsiębiorców, w którym ogłasza Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców.

Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców będzie zawierał:

– możliwość okresowego zwolnienia z płatności czynszu najemcom lokali należących do gminy, z branż objętych zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r.;
– możliwość odroczenia terminów płatności czynszu najemcom lokali należących do gminy wraz z możliwością rozłożenia tych płatności na raty;
– możliwość odroczenia terminów płatności lokalnych podatków oraz ewentualne rozłożenie tych płatności na raty (wymagana jest tu zmiana ustawowa dla uproszczenia procedur i nienaliczania opłaty prolongacyjnej);
– możliwość przesunięcia terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego (po stosownej, wnioskowanej zmianie ustawowej);
– możliwość rozłożenia na raty płatności z tytułu użytkowania wieczystego (po stosownej, wnioskowanej zmianie ustawowej).

Te i inne działania pomocowe podejmowane będą na indywidualny wniosek przedsiębiorcy, tak jak stanowi o tym prawo.

Uruchomiona została dodatkowa pomoc psychologiczna

Od 20 marca, Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchomiła dla mieszkańców Lublina dodatkowe linie pomocy psychologicznej. Można się z nimi skontaktować w podanych terminach:

  • wtorek: godz. 7.00-13.00 tel. 796 681 435 (dyżur interwencyjny, socjalny), godz.13.00-19.00 tel. 796 679 896,
  • środa: godz. 7.00-13.00 tel. 576 705 528, godz.13.00-19.00 tel. 576 704 832,
  • czwartek: godz. 7.00-13.00 tel. 534 803 933,godz. 13.00-19.00 tel. 576 705 517,
  • piątek: godz. 7.00-13.00 tel. 534 803 920,godz.13.00-19.00 tel. 534 803 934.

Dodatkowo można skontaktować się z całodobowym Telefonem Zaufania. Dyżury psychologiczne Telefonu Zaufania świadczone są pod numerami: tel. 733 588 900 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) oraz pod numerem tel. 733 588 600 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00). W sprawach interwencyjnych pomoc jest udzielana pod numerami: tel. 81 466 55 46 oraz tel. 81 466 55 47.

Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie: cik.lublin.eu.

Więcej informacji na temat zmian związanych z pandemią można znaleźć na stronie miasta. https://lublin.eu/mieszkancy/zdrowie/aktualnosci/aktualna-sytuacja-w-lublinie-w-zwiazku-z-koronawirusem-23-03,203,1345,1.html

Dodaj komentarz