fbpx

Wschodni Ekspress – relacja z wystawy

tytułowe

Minimalizm i esencjonalne przedstawienie motywu przewodniego – tak można w skrócie określić okładki literatury z serii wydawniczej Wschodni Ekspress. Możesz zobaczyć je w Warsztatach Kultury. Graficzna prezentacja okładek to nie wszystko. Oprócz nich znajdziesz tam też wybrane cytaty z tekstów.

Ta wystawa prac graficznych jest nieco inna. To nie tylko grafiki. Oprócz projektów prezentujących okładki literatury stworzonej przez twórców zza wschodniej granicy Polski, zaprezentowane zostały również wybrane cytaty z książek. Te myśli umieszczone na odrębnych plakatach skłaniają do refleksji i czasem na dłuższą chwilę przerywają oglądanie kolejnych projektów.

Ukazane okładki dotyczą najnowszych tekstów literatury. Teksty te, według opisu wystawy, poruszają aktualne problemy społeczeństw, z których wywodzą się autorzy. Są one również naładowane dawką krytycznego dystansu i humoru dotyczącego postrzegania Europy, a także – jak to ujęto w opisie wystawy na stronie internetowej -„siebie w Europie oraz Europy w sobie”.

Kolorowe projekty okładek ciekawie ze sobą kontrastują, a dodatkowo każda z nich jest esencjonalnym przedstawieniem motywu przewodniego wybranej książki.

Połączenie walorów intelektualnych z estetycznymi w przypadku tej wystawy robi interesujące wrażenie. Minimalistyczna grafika może działać tutaj dodatkowo na plus – dzięki temu motyw przewodni zobrazowany na okładce staje się jeszcze bardziej klarowny i intrygujący.

Pokazanie rozbudowanych obrazów w prostej i przystępnej formie nie zawsze jest łatwe. Jednak w sytuacji, gdy się to uda, możemy uzyskać zaskakuące wrażenie ,a tym samym zapadną one na dłużej w pamięci tak, jak w przypadku projektu okładki do książki Wieczorne Słońce ukazanej na grafice poniżej.

Na wystawie znajdziesz znacznie więcej projektów graficznych okładek i różnych ciekawych myśli. Wystawę zobaczysz na parterze Warsztatów Kultury na ulicy Grodzkiej 5a. Według strony internetowej możesz ją oglądać do 31. października w godzinach 10:00 – 20:00. 

Po więcej informacji na temat wystawy zajrzyj na stronę Warsztatów https://warsztatykultury.pl/ .

red. Bartosz Zdunek
fot. Bartosz Zdunek

Dodaj komentarz