fbpx

Wywiad z Agnieszką Guz

83182471_125880855595348_2897610011347779584_o

Jakiś czas temu w artykule „O spotkaniach literackich, Dylanie i innych rzeczach” wspominałem o wydarzeniu „Podziel się poezją”. Postanowiłem drążyć dalej ten temat i zadać kilka pytań współorganizatorce tej inicjatywy – Agnieszce Guz.

Jak zaczęła się twoja inicjatywa?

Projekt “Podziel się poezją” powstał z prostego założenia. Młodzi ludzie posiadają dużą awersję do poezji przez szkołę. Edukacja szkolna zakłada analizę wiersza, często prowadzoną przez osoby mało kompetentne, które nie potrafią przekazać swojej wiedzy. Chcieliśmy pokazać ludziom, że odbiór poezji to nie staroszkolna analiza z charakterystyką podmiotu lirycznego i środków stylistycznych. Pragnęliśmy, żeby ludzie czytali poezję i przeżywali ją szczerze.

Co cię skłoniło do podjęcia tej inicjatywy?

Duży zastój w mojej pracy. Jest ona nieregularna i zdarzają się miesiące pełne pracy a inne zupełnie puste pod tym względem. “Podziel się̨ poezją” przypomniało o sobie właśnie w momencie takiego zastoju.

Dlaczego podjęłaś inicjatywę związaną akurat z poezją?

Widziałam w poezji pewną możliwość́ dla młodych ludzi. Poezja objętościowo jest zawsze bardziej skąpa niż̇ proza czy dramat. Daje to szansę zabieganym ludziom na chwilę obcowania ze sztuką. Poezję można zabrać wszędzie.

Jakie cele sobie stawiałaś, organizując to wydarzenie? Czy miałaś w tym jakiś cel, czy może było to po prostu spontaniczne?

Przez obecną sytuację nie możemy się̨ spotykać́. Pragniemy stworzyć́ bazę̨ ludzi, którzy będą̨ mogli dzielić́ się̨ swoją pasją do poezji. Pomysłów jest bardzo dużo, gorzej z możliwością̨ organizacji czegokolwiek.

Jak postrzegasz poezję? Jaka poezja cię interesuje? Co chcesz znaleźć w poezji?

Poezję postrzegam jako najczystszą ekspresję uczuć́ i emocji. Nie mam określonego typu – czytam wszystko co wpadnie mi w ręce. A w poezji szukam czegoś,́ co jest aktualnie najbliżej mnie.

Co chcesz znaleźć w sztuce?

Refleksje – coś co pozwoli mi spojrzeć na moje życie z boku.

Jaka inna literatura cię ciekawi?

Proza. Jeśli mam odpowiedzieć́ aktualnie to nadrabiam realizm magiczny.

Interesują cię jakieś inne sztuki? Malarstwo? Muzyka? Inne? Jeśli tak to jakie i co cię w nich ciekawi?

Interesuje mnie każda sztuka i w zasadzie każdy rodzaj sztuki. W malarstwie fascynuje mnie kreacja świata przedstawionego. Tak jak w innych sztukach, można odbierać go na wiele sposobów, jednak w przypadku malarstwa patrzymy na „coś” gotowego, osadzonego w rzeczywistości i dopiero wtedy pojawiają się odczucia. W przeciwieństwie do literatury, poezji, pewna wizualizacja jest już dokonana i leży we władzy autora.

Czy sama też coś piszesz albo masz jakieś zainteresowania artystyczne? Robisz coś artystycznie?

Od dzieciństwa maluję, szkicuję, rysuję. Kiedy z wiekiem dołączyła do tego muzyka i literatura, narodziła się moja miłość do teatru. Nieustannie staram się tworzyć w każdej z tej dziedzin.

Jak oceniasz lubelskie życie artystyczne?

Uważam, że lubelskie życie artystycznie utrzymuje się na absolutnie wysokim poziomie. Lublin zawdzięcza to przede wszystkim Centrum Kultury i Centrum Spotkania Kultur, gdzie tygodniowo dzieje się mnóstwo wydarzeń. Jest to szczególnie cenne po okresie tegorocznej kwarantanny i wciąż w czasie pandemii. Trudno nie wspomnieć także o Galerii Labirynt, która serwuje nam coraz to ciekawsze i prowokujące do myślenia wystawy.

Jakie wydarzenia artystyczne powinny być według ciebie rozwijane? Czego brakuje w Lublinie pod tym względem?

W Lublinie miejsce mają wydarzenia muzyczne, teatralne, literackie. Inne brzmienia, Festiwal Sztukmistrzów, Weekend Teatralny… to dosłownie ostatnie tygodnie. Moim zdaniem możemy cieszyć się, obserwując nieustanny rozwój i organizację (ponownie zważywszy na okres pandemii). Ponadto uwagę poświęca się każdej grupie wiekowej. Niestety informacja o organizowanych wydarzeniach nie do wszystkich dociera. Generalnie miłośnicy sztuki mają w czym wybierać.

Może masz jakąś inicjatywę, swoją lub kogoś innego, jakieś wydarzenie, do którego chciałabyś zachęcić czytelników?

Myślę, że zanim wraz z Filipem wyjedziemy na studia, które nadchodzą wielkimi krokami, uda nam się zorganizować spotkanie “Podziel się poezją”. Kiedy dokładnie? Informacja o tym na pewno pojawi się na naszych social media – Instagramie, Facebooku. Tam również znaleźć można ciekawe posty na temat życia i twórczości poetów. Zachęcamy do odwiedzin. Poza tym, wszystkie osoby zainteresowane teatrem zapraszam do CSK już 25 września na spektakl „Marsz Polonia” Teatru Panopticum.

Jakie masz dalsze plany związane ze swoją inicjatywą? Może planujesz coś nowego?

Myślimy o tym, żeby jeszcze więcej działo się w Internecie. Być może obszerniejsze artykuły, być może tworzenie na Youtubie… Zobaczymy na co pozwoli czas.

red. Gabriel Korbus
fot. fanpage na facebook’u “Podziel się poezją”

Dodaj komentarz