fbpx

Zoom na „Powiększenie” – relacja z wystawy w Galerii Labirynt

tytułowe

Wyjście na zakupy, a później zwiedzanie wystawy? Czemu nie. Skoro może to być odległość zaledwie kilku kroków… Najnowszy cykl wystaw Powiększenie, pokazujący prace twórców składające się na krajobraz polskiej sztuki współczesnej, możesz zobaczyć w Galerii Labirynt przy ul. Lipowej 13 – parę metrów od wyjścia z galerii handlowej.

Pragnienie obalenia „mitu małomiasteczkowości” – to jeden z aspektów leżących u podstaw nowego cyklu wystaw jakie możesz obejrzeć w Galerii Labirynt. Zobaczysz tutaj różnorodną twórczość artystyczną, w ramach której zastosowano odmienne techniki, założenia, media, a także postawy artystyczne.

Wśród prac ujrzysz na przykład twórczość Małgorzaty Pawlak, która, jak sugeruje opis wystawy, w ramach działalności artystycznej eksperymentuje z różnymi technikami artystycznymi i rozszerza działania na inne pola sztuki, jak np. rysunek i fotografia. Artystka nieustannie obraca się pomiędzy abstrakcją a przedstawieniem. Niektóre jej prace dodatkowo są oparte na grach słownych i anegdocie, niekiedy skłaniając przy tym widza do refleksji na przykład nad zagadnieniem przemijania i szczęścia.

Wśród przedstawionych prac dostrzeżesz także twórczość malarską Jakuba Ciężkiego. Według opisu wystawy jest ona wynikiem ciągłej ewolucji jego koncepcji artystycznej, która jest nakierowana na coraz większe uproszczenia i syntezę. Autor w ramach swoich obrazów „rezygnuje z iluzji trzeciego wymiaru”, geometryzuje kształty i mnoży formy bez odznaczającej się hierarchii. Oglądając jego twórczość można zadawać sobie pytanie co zainspirowało malarza do stworzenia tego typu prac stwarzających dla widza wrażenie bardzo oszczędnych w formie.

W przedstawionych pracach tego autora bardzo ciekawe wrażenie wywiera widoczny minimalizm połączony z jaskrawymi barwami kontrastującymi ze sobą.

Zaprezentowane prace w ramach twórczości Edny Baud promieniują pewnym rodzajem tajemnicy. Oglądając je można odnieść wrażenie, że nie wszystko zostało na nich wprost pokazane, a część „treści” jest w jakimś sensie ukrytych, pozostawiając tym samym dla widza pole do domysłów. Jest to bardzo intrygujące podczas zwiedzania. Zachęcam Cię też do tego abyś skorzystał(a) z drukowanych materiałów na temat wystawy, o które warto zapytać przy wejściu do Galerii. Dzięki nim z pewnością oglądanie pokazanej twórczości będzie jeszcze bardziej interesujące.

W opisie wystawy Powiększenie i informacji o twórcach możesz doczytać, że ta autorka czerpała inspiracje z historii sztuki, świata mediów, a także popkultury. Artystka łatwo łączy ze sobą różnorodne wątki i konteksty, uwidaczniając główny motyw prac – „kurtynę”. Obrazy Edny Baud ukazane na wystawie to monochromatyczne kolaże złożone z fragmentów przedstawień i scen, które są jednocześnie „bardzo bliskie, a zarazem dziwnie odległe i nieodgadnione”.

Wystawę możesz oglądać do 11. października w Galerii Labirynt ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia) w dniach wtorek – sobota 13:00-18:00 i w niedziele 12:00-19:00. W związku z lokalizacją i przystępnymi godzinami otwarcia możesz się tam łatwo dostać zaraz po zakupach w centrum handlowym. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.  

Poniżej krótka informacja o artystach, których prace znajdziesz na wystawie z cyklu Powiększenie. Więcej doczytasz we wspomnianych wcześniej materiałach na temat wystawy.  

Małgorzata Pawlak – absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS. Laureatka Grand Prix 13. Konkursu Gepperta.

Jakub Ciężki – absolwent Wydziału Artystycznego UMCS. Stypendysta Ministra Kultury „Młoda Polska 2013” oraz Grand Prix w 40. Biennale malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

Edna Baud – absolwentka kulturoznawstwa na UMCS, finalistka 12. Konkursu Gepperta i laureatka nagrody rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

red. Bartosz Zdunek
fot. Bartosz Zdunek

Dodaj komentarz